

LEHTIKUVA
Joka kolmas kannattaa ”loukkaavien” mielenosoitusten kieltämistä Ruotsissa
Ruotsissa on viime viikkoina nähty palavia poliisiautoja ja väkivaltaisia mellakoita maahanmuuttajalähiöissä. Ruotsalainen yhteiskunta on joutunut vaikean paikan eteen: miten suhtautua muslimien mellakoihin ja väkivaltaan. Lähes joka kolmas ruotsalainen on valmis ratkaisemaan ongelman antamalla periksi väkivallan uhan edessä ja kieltämällä sellaiset mielenosoitukset, jotka saattaisivat loukata jonkun tunteita.
Eri puolilla Ruotsia on nähty väkivaltaisia mellakoita, joiden pintapuolinen syy on se, että tanskalais-ruotsalainen poliitikko Rasmus Paludan on käynyt parissa maahanmuuttajalähiössä polttamassa Koraanin. Mellakoita on syntynyt myös sellaisissa kaupungeissa, joissa Paludania ei ole nähty lainkaan, mutta joissa hän on ilmoittanut aikovansa pitää koraaninpolttajaiset.
Jopa Ruotsin pääministeri on joutunut myöntämään, että Ruotsiin on syntynyt rinnakkaisyhteiskuntia, joissa maahanmuuttajat elävät aivan omilla säännöillään. Pääministeri Magdalena Andersson on sanonut, että nyt tarvitaan kovia toimenpiteitä, mutta siitä huolimatta hän on tuskin valmis soveltamaan ruotsidemokraattien ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi.
”Monet haluavat rajoittaa mielenosoitusoikeutta”
Merkittävä osa ruotsalaisista näyttävät kuitenkin olevan valmiita alistumaan väkivallan edessä. Ruotsin yleisradion teettämän mielipidekyselyn mukaan lähes kolmasosa ruotsalaisista on sitä mieltä, että toisia ihmisiä ”loukkaavat” mielenosoitukset pitäisi kieltää. Kyselyssä ei otettu kantaa siihen, että kuka saa päättää, mitkä mielenosoitukset ovat niin ”loukkaavia”, että ne pitää kieltää.
Mielipidekysely on tehty pääsiäismellakoiden jälkeen. Peräti 28 prosenttia vastanneista oli sitä mieltä, että ”jotakin henkilöä tai ryhmää loukkaavat mielenosoitukset pitää voida kieltää”. Yli puolet vastanneista (55 %) kannatti mielenosoitusoikeuden sallimista silloinkin, kun aihe voi loukata jotakuta.
– On suorastaan järkyttävää, miten monet ihmiset haluavat rajoittaa mielenosoitusoikeutta, sanoo kyselyn toteuttaneen Novus-tutkimusyhtiön toimitusjohtaja Torbjörn Sjöström.
Sjöströmin mukaan demokraattisessa yhteiskunnassa pitäisi painottaa mielenosoitusoikeutta ja sananvapautta eikä keskittyä murehtimaan toisten ihmisten mahdollisesti loukattuja tunteita. Hän on yllättynyt siitä, että kaikkein hanakammin mielenosoituksia kieltämässä ovat vihervasemmistolaisten puolueiden kannattajat, vaikka erilaiset vappumarssit, mielenosoitukset ja jopa kansalaistottelemattomuus ovat oleellinen osa näiden puolueiden toimintaa.
Naiset ja vasemmistolaiset kieltäisivät mielenosoitukset
Naisista huomattavasti suurempi osa (39 %) kannatti loukkaavien mielenosoitusten kieltämistä kuin miehistä (18 %). Kaikista miespuolisista vastaajista peräti 71 prosenttia oli täyden mielenosoitusvapauden puolella.
Sosiaalidemokraattien äänestäjät olivat kaikkein innokkaimpia rajoittamaan mielenosoitusoikeutta. Heistä peräti 40 prosenttia kieltäisi loukkaavat mielenosoitukset. Vihreiden ja vasemmiston äänestäjät olivat lähes samoilla linjoilla.
Kaikkein sallivimpia olivat ruotsidemokraatit, joista 79 prosenttia kannatti mielenosoitusvapautta. Myös liberaalit pääsivät lähes samoihin lukemiin (71 %) mielenosoitusoikeuden sallimisessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pääsiäismellakat Magdalena Andersson Koraanin polttaminen Rasmus Paludan Koraani mielenosoitukset kokoontumisvapaus muslimit maahanmuuttajat Ruotsidemokraatit Sananvapaus Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa

Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia

Ruotsin poliisi varautuu vappumellakoihin järein asein: Tanskasta lainataan 20-tonninen vesitykki ja panssariautoja

Rasmus Paludanin kielletty vaalitilaisuus keskeytyi hyökkäykseen Uppsalassa

Ruotsin somalinkieliset uutiset: ”Kristillisten puheenjohtaja syyttää poliisia siitä, että nämä eivät tappaneet paljon muslimeja”

Rasmus Paludan sai luvan vaalitilaisuuteen Örebrossa – kaupat ja liikkeet kiinni, sairaalat valmiustilassa

Paludan jatkoi räjähdysherkkää vaalikiertuettaan – kohupoliitikon henkeä uhattu

Hizbollah-johtaja käskyttää länsimaita lopettamaan Koraanien polttamisen – ”vastuullisten musliminuorten” rankaistava tottelemattomia
Viikon suosituimmat

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”
Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia Ruotsista. Hänen mielestään rikolliset ruotsinsomalit ovat Ruotsin oma ongelma, jota ei pidä siirtää Somaliaan. Ruotsi on tehnyt Somalian hallituksen kanssa salaisen sopimuksen pakkopalautettavien Somalian kansalaisten vastaanottamisesta. Vastineeksi Ruotsi on ohjannut kehitysapurahoja hankkeisiin, jotka hyödyttävät Somalian pääministerin lähipiiriä.

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää