

LEHTIKUVA
Koraanin poltto Tukholmassa johti mielenosoituksiin kautta muslimimaailman – Paludan aikoo jatkaa Turkin painostamista
Viikko sitten lauantaina ekstremisti poltti Koraanin Turkin lähetystön edessä Tukholmassa. Teko on kuohuttanut muslimimaailmaa kaiken viikkoa, ja perjantairukouksen jälkeen mielenosoituksia on ollut kautta muslimimaailman. Rasmus Paludan on uhannut jatkaa protestejaan, kunnes Turkki on osaltaan hyväksynyt Ruotsin Naton jäseneksi.
Afganistanissa levottomuudet puhkesivat heti perjantairukouksen jälkeen eri puolilla maata. Pohjoisessa Badakshanin maakunnassa tuhannet ihmiset huusivat iskulauseita, kuten ”Kuolema Ruotsille, USA:lle ja YK:lle”.
Mielenosoittajat vaativat Islamilaiselta Emiraatilta päättäväisiä toimia vastaavien toimien estämiseksi, raportoi Talibanin sunnalaisen ääriliikkeen edustaja Reutersille. Pääkaupunki Kabulissa mielenosoituksia oli paikallisen poliisin mukaan useampia.
Aiemmin viikolla Afganistanin ulkoasianhallinto oli kehottanut Ruotsin hallitusta rankaisemaan Koraanin polttanutta Rasmus Paludania. Vaatimus on jo itsessään mahdoton, sillä Paludanilla oli viranomaisten lupa mielenilmaisulleen.
Mielenosoituksia kautta muslimimaailman
Myös Iranin pääkaupunki Teheranissa mieltä osoitettiin heti perjantairukouksen jälkeen. Mielenilmaisuihin osallistui enimmäkseen vanhempia mieshenkilöitä, monilla ajatolla Khamenein printattu kuva vaatteissaan.
Mielenosoittajat polttivat itse tekemiään Ruotsin lippuja. Väkijoukko poltti myös Ranskan presidentti Emmanuel Macronin kuvia, joiden päälle oli raapustettu Ruotsin lippu. Yhteys on ainakin ulkopuolisille epäselvä, tosin se voi liittyä meneillään oleviin protesteihin ja kansannousuun Iranissa
Ruotsin ja Hollannin vastaisista levottomuuksista on raportoitu myös Pakistanissa, Irakissa ja Malesiassa. Hollannissa Koraania ei ole poltettu, mutta äärioikeistolaisiin piireihin tiettävästi kuuluvat henkilöt repivät pyhän kirjan palasiksi Tukholman tapahtumien jälkeen.
Paludan jatkoi Koraanien polttamista
Tanskalais-ruotsalainen ekstremisti Rasmus Paludan jatkoi perjantaina Koraanien polttamista – nyt Kööpenhaminassa. Hän poltti yhden pyhän kirjan Turkin lähetystön edessä, toisen tiettävästi Venäjän lähetystön edessä ja vielä kolmannen paikallisen moskeijan läheisyydessä.
Turkin ulkoministeriö tuomitsee Paludanin teot ja kuvailee niitä ”hirvittäviksi” ja ”halventaviksi”. Ulkoministeri Mevlüt Cavusoglu ilmaisi myös huolensa siitä, ettei Tanska ollut estänyt tekoja Turkin pyynnöstä huolimatta.
Paludan on uhannut polttaa Koraanin aina perjantaisin siihen asti, kunnes Turkki on hyväksynyt Ruotsin jäsenyyden Natossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ajatolla Ali Khamenei perjantairukous Teheran Nato-prosessi Nato-jäsenyyshakemus Afganistanin islamilainen emiraatti Koraanin polttaminen Rasmus Paludan Kabul Mevlüt Çavuşoğlu Koraani Kööpenhamina Pakistan Malesia Iran Tukholma Emmanuel Macron Tanska Afganistan Hollanti Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Kirjeenvaihtajan varoitus: Moskeijoiden perjantairukoukset voivat johtaa väkivaltaisuuksiin Ruotsissa

Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Rasmus Paludan sai luvan vaalitilaisuuteen Örebrossa – kaupat ja liikkeet kiinni, sairaalat valmiustilassa

Iran yritti palkkamurhata naisten oikeuksien keulakuvan New Yorkissa – apulaisoikeusministerin mukaan Iranin uhka on vakava

Palestiinalaiset juhlivat Jerusalemin terrori-iskuja – Iranin hallinnon IRGC-terroristijoukot liittyivät juhliin Twitterissä ja lupasivat lisää kostoiskuja

Jengirikollisuuteen puuttunut kunnanhallituksen puheenjohtaja äänestettiin ulos Ruotsissa – jengirikollisten äänillä

Tragedian kahdet kasvot: Turkin maanjäristys voi helpottaa Suomen ja Ruotsin tietä Natoon

Säpolta terrorismivaroitus koko Ruotsiin: Ääri-islamistit hautovat kostoa Koraanin poltosta ja huostaanotoista
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














