

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Miesjoukko tunkeutui ukrainalaispakolaisten tilapäismajoitukseen: ”Meille sanottiin, että Ruotsi on turvallinen maa”
Ukrainan pakolaiset olettavat uuteen maahan saavuttuaan päässeensä pois sodan helvetistä. Kahdellesadalle juuri maahan saapuneelle naiselle ja lapselle meno ruotsalaisessa matkustajakodissa saattoi tuoda mielen kotimaan kauhut.
140 ukrainalaista lasta ja 60 naista oli paennut ankarien koettelemusten jälkeen Ukrainasta ja asettautui toissa viikon loppupuolella Örebron kaupungin tilapäismajoitukseen eteläisessä Ruotsissa.
Lauantain puolella aamuyöstä matkustajakodin ulko-ovea hakattiin voimalla ja kaksi miestä pyrki Ruotsin radion mukaan väkisin sisälle asuntolaan. Ukrainalaispakolaiset olivat kauhuissaan, sillä he luulivat selvinneensä turvaan sodan ja mielipuolisen väkivallan jaloista.
Miehet pääsivät asuntolaan sisälle ja yrittivät tunkeutua huoneeseen, jossa oli kielitaidoton ja kauhistunut ukrainalainen äiti kahden lapsensa kanssa.
”Nelivuotias oli hiljaa mutta kaksivuotias huusi”
– Nelivuotias oli hiljaa mutta kaksivuotias huusi, kertoo tapauksen nähnyt vapaaehtoinen auttaja.
Paikalla ollut ukrainalaisnainen yritti keskustella miesten kanssa englanniksi. Hetken kuluttua asuntolaan ilmestyi myös kolmas vieras mies. Naiset ja lapset pysyttelivät huoneissaan lukkojen takana.
– Meille sanottiin, että ruotsi on turvallinen maa mutta ei se siltä näytä, ukrainalaisnainen tilittää.
Viiden aikaan aamuyöstä revohka jatkui, kun asuntolan ovelle rynnisti taas miesjoukko. He eivät kuitenkaan päässeet matkustajakotiin sisälle.
Rikosilmoitus ja väärinkäsitys
Kukaan asuntolassa olleista pakolaisista tai vapaaehtoisista auttajista ei halua kertoa yön tapahtumista omalla nimellään. Siksi kertomuksiin ja niiden yksityiskohtiin on syytä suhtautua varauksella. Tapahtumista on tiettävästi tehty rikosilmoitus.
Ruotsin Maahanmuuttoviraston mukaan tapahtumissa oli kyse väärinkäsityksestä. Juuri ennen ukrainalaisten saapumista välikohtauksen näyttämönä olleessa huoneessa oli asunut ”muita hotellivieraita”. Aamuyöstä matkustajakotiin tunkeutuneet olivat maahanmuuttoviraston mukaan halunneet tavata kyseisessä huoneessa asuneita ystäviään.
Maahanmuuttoviraston mukaan kyse ei siis ollut uhkaavasta tilanteesta, vaan kuten sanottu – väärinkäsityksestä. Vastaavia tilanteita ei viraston mukaan pääse enää syntymään, koska asuntolassa on nyt majoittuneina ainoastaan Ukrainan pakolaisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hotellivieras välikohtaus väärinkäsitys miesjoukko tunkeutujat ukrainalaispakolaiset matkustajakoti tilapäismajoitus Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Örebro rikosilmoitus naiset ja lapset vastaanottokeskus Maahanmuuttovirasto Turvapaikanhakijat pakolaiset Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sotaa pakenevat ukrainalaiset karttavat erästä valtiota: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”.

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa

Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Elomaa: Ulkomailta Suomeen saapuville eläimille tarvitaan karanteenitilat pikaisesti

Ruotsidemokraatit ottavat avosylin vastaan Venäjän hyökkäystä pakenevat: ”Nämä ihmiset tarvitsevat oikeasti turvaa”

Suomeen ja Ruotsiin tulossa kymmeniä tuhansia kouluikäisiä pakolaislapsia – osa aikoo yhä käydä koulua etänä

Kulttuuriministeri: ”Kebab on ruotsalaista!” – Ruotsissa käydään kovaa kulttuurisotaa

Kansallinen identiteetti katoaa sulattamoon – satoja patsaita varastettu Ruotsissa romumetalliksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Ruotsila ja Huhtasaari: Duunareiden vastaisku ja Trumpin USA
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää