

LEHTIKUVA
Oudon räjähdyksen syy selvisi Ruotsissa: Hienostokaupunginosan voimakkaan pommin kohteena oli huumeiden jakelupiste
Tavallisimmin naapurimaassa räjähtää tai ammutaan ongelmalähiössä. Tukholman Östermalmilla joka kolmas äänestää kokoomusta ja pommi on alueella todellakin poikkeus. Syy kuitenkin oli taas se sama: Expressenin tietojen mukaan vallasväen kerrostalosta välitettiin huumeita.
Pommin kohteena olivat Expressenin mukaan törkeistä huumerikoksista vankilaan tuomitun 38-vuotiaan miehen liiketoimet. Miehen organisoima huumekauppa on keskittynyt juuri Östermalmille. Mies on varastoinut alueelle huumeita useampaan osoitteeseen, joihin hän on saanut ylimääräiset avaimet välitettyään asuntoja.
Poliisi kiinni ongelmalähiöissä
Huumeita on näihin päiviin asti saanut ostaa suhteellisen rauhassa Tukholman keskustassa. Poliisin resurssit ovat olleet täysin kiinni Rinkebyn, Tenstan ja Fittjan kaltaisissa ongelmalähiöissä. Siellä ovat tapahtuneet useimmat huumeisiin liittyvät ammuskelut sekä murhat ja lähes poikkeuksetta osallisilla on ollut yhteys Tukholman rikollisjengeihin.
Östermalmin pommi räjähti Gyllenstiernsgatanilla, jossa asuntojen hinnat liikkuvat kymppitonnin tienoilla, euroissa. Muodikas osoite on ollut Expressenin mukaan jo pitemmän aikaa tuttu huumeväen piirissä ja sieltä kokaiini ja kannabis ovat löytäneet tiensä ”luksusasiakkaiden” käyttöön.
Taustalla jengien huumeriita
Poliisi on ottanut Östermalmin pommi-iskusta epäiltynä kiinni miehen, jolla on yhteyksiä Bandidos-rikollisjengiin. Häntä epäillään törkeästä yleisvaaran aiheuttamisesta. Bandidoksella on toimintaa myös rakennusalalla, joka selittäisi hövelin räjähteiden käytön.
Teossa on ilmeisesti kyse vuonna 2013 alkaneesta kostojen kierteestä, joka saattaa liittyä Hells Angelsin Bandidokselta kähveltämään kokaiinierään. Kyseessä voi myös olla rikollisjengien monimuotoisiin ja ketjutettuihin liiketoimiin liittyvästä velkojen perinnästä.
Ammattilaiset asialla
Östermalmin huumeiden jakelupiste oli nerokkaasti järjestetty koodi käteen -periaatteella. Mahdollinen asiakas eli vaikkapa pörssihai tai mediaguru maksoi huumeet swishaamalla ja sai vastikkeeksi rahaliikenteestä osoitteen ja ovikoodin. Näin asiakas ja huumekauppias eivät olleet henkilökohtaisesti yhteydessä keskenään, mikä tekee tapahtumien aukottaman todistamisen hankalaksi poliisille.
Expressenin haastatteleman huumeiden ostajan mukaan myyjiä yläluokan asuntoalueella on ollut useampia ja he ovat toimineet verkostona. Toiminta on ollut erittäin ammattimaista. Ostaja on voinut hankkia käyttöönsä aineita aivan omien mieltymystensä ja tarpeidensa mukaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ongelmalähiöiden valvontaan satoja uusia kameroita Ruotsissa – poliisille myös oikeus murtaa rikollisten salattu viestiliikenne

Göteborgin autopaloista tuomio vain yhdelle – muut syytetyt vapautettiin

Rikollispomo kuoli luoteihin, myös toinen mies menehtyi ammuskelussa Norrköpingissä

Immonen ja Peltokangas vaativat: Suomen vältettävä Ruotsin tie – ”Rajat ylittävä rikollisuus torjuttava”

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Ääniä Ruotsin suviyössä: Pommit paukkuvat ja aseet puhuvat

Nöyryytysryöstöistä lievät rangaistukset – Halla-aho kirjoitti ongelmasta jo 2006

Nuorison tavat muuttuivat Ruotsissa: ”Enemmistö porukoista käyttää huumeita viikonloppuisin”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää