Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Peltokangas: Hallitus ei tingi turvallisuudesta

21.09.2023 |10:05

Tiukasta ja synkkenevästä taloustilanteesta huolimatta hallitus suuntaa voimavaroja sisäiseen turvallisuuteen ja erityisesti nuoriso- ja jengirikollisuuden ennaltaehkäisyyn ja torjuntaan. Poliisin määrärahat kasvavat yli 8 prosentilla verrattuna vuoteen 2023, mikä tarkoittaa yli 70 miljoonaa euroa.

Hallintovaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Mauri Peltokangas korostaa, miten talousarvioesityksessä huomioidaan erityisesti poliisitoimen resursointi nuoriso- ja jengirikollisuuden tutkinnassa ja torjunnassa.

– Samaten nuorisorikollisuuden ennaltaehkäisyyn suunnataan hankerahoitusta. Huumevalistuksen resursseja lisätään. Koska kouluissa ja oppilaitoksissa tehtävällä nuorisotyöllä on tärkeä rooli ennaltaehkäisevässä työssä, kohdistetaan rahoitusta myös sinne.

”Vastaamme kansalaisten huoleen”

Peltokangas pitää tärkeänä myös sitä, miten tiukentuvan kriminaalipolitiikan vaatimat säädösvalmisteluresurssit turvataan.

– Taloustilanteesta huolimatta hallitus vahvistaa sisäistä turvallisuutta, tiivistää Peltokangas.

– Vastaamme kansalaisten huoleen. Hallitus ei tingi turvallisuudesta.

Lisärahaa vankilaverkoston kehittämiseen

Koska vankilaverkostoa on kehitettävä, suuntaa hallitus lisävoimavaroja myös siihen. Pelastajakoulutuksen voimavarat turvataan lisäämällä sen määrärahoja 3,5 miljoonaa euroa suhteessa tekniseen kehykseen. Nämä määrärahalisäykset kohdistuvat sekä Helsinkiin että Kuopioon.

Puolustusvoimille myönnetään 259 miljoonaa euroa korvaamaan Ukrainaan jo luovutettuja suorituskykyjä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää