

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Maksuton terveydenhuolto ilman oleskelulupaa on merkittävä vetovoimatekijä – voi kannustaa suuria ihmisjoukkoja Suomeen veronmaksajien kustantaman hoidon toivossa
Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen ihmettelevät, miksi laki, jolla hallitus haluaa laajentaa laittomasti maassa olevien terveyspalveluita, yritetään juntata eduskunnasta läpi mahdollisimman suppealla käsittelyllä.
– Perussuomalaiset eivät halua, että Suomeen syntyy rinnakkaisyhteiskunta, jossa henkilö voi asua Suomessa laittomasti vuosikausia ja käyttää yhteiskunnan verorahoitteisia palveluita, vaikka hänellä ei ole katsottu edellytyksiä oleskelulupaan tai hänet on jopa määrätty karkotettavaksi. Useimmissa muissa yhteiskunnissa laittomasti maassa oleskeleville ei ole tarjolla laajoja terveyspalveluita eikä mikään sopimus velvoita Suomea niiden tarjoamiseen, mutta vihervasemmisto haluaa ideologisista syistä tehdä laittomasti maassa oleskelemisesta mahdollisimman helppoa, Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen moittivat.
Edesvastuuton esitys
Kyseessä ei ole ainoastaan kustannuskysymys, vaan myös turvallisuuskysymys.
– Perussuomalaiset haluavat kuulla myös Suojelupoliisin ja sisäministeriön kannan asiaan sekä hallintovaliokunnan lausunnon. Useimpia muita EU-maita laajempien terveyspalveluiden tarjoaminen laittomasti maassa oleskeleville toimii vetovoimatekijänä ja mahdollistaa myös hybridisodankäynnin Suomea vastaan. Vihamielinen valtio voi yrittää ylikuormittaa maamme terveydenhuollon lähettämällä tänne kymmeniä tai satoja tuhansia henkilöitä hakemaan hoitoa.
– Hallitusohjelman laatimisen jälkeen turvallisuustilanne Suomen lähialueilla on heikentynyt oleellisesti, joten on hallitukselta edesvastuutonta tuoda tällainen esitys eduskuntaan juuri nyt, perussuomalaiset huomauttavat.
Merkittävä vetovoimatekijä
Myös esityksen alhainen kustannusarvio herättää kysymyksiä.
– Esitykselle on varattu budjetissa vain yhden miljoonan euron määräraha. Maksuton terveydenhuolto ilman oleskelulupaa on kuitenkin merkittävä vetovoimatekijä ja voi kannustaa suuria ihmisjoukkoja tulemaan Suomeen pelkästään suomalaisten veronmaksajien kustantaman hoidon toivossa. Hyvinvointialueilta puuttuu budjetissa tälläkin hetkellä puolitoista miljardia euroa.
– Kun tilanne on se, että nykyistäkään palveluverkkoa laillisesti Suomessa asuville ei ole varaa ylläpitää, vaan päivystyksiä joudutaan yhdistämään ja sairaaloita sulkemaan, hallituksella pitäisi olla huoli siitä, kuinka hoidetaan edes nykyisin terveyspalveluihin oikeutetut, asiakasmaksuja maksavat potilaat. Nyt hallitus kuitenkin haluaa houkutella ulkomaalaisia Suomeen hoitoa hakemaan, ja anonymiteetin nimissä heiltä ei haluta periä asiakasmaksuja edes silloin, kun he ovat toisen EU-jäsenvaltion kansalaisia ja Suomella olisi siihen oikeus. Miksi te asetatte vakavassa terveydenhuollon kriisissä ulkomaalaiset omien kansalaistemme edelle? Juvonen, Juuso ja Reijonen kysyvät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialueet rahoitusvaje hoitoonpääsy turvallisuustilanne vetovoimatekijät veronmaksajat vihervasemmisto sosiaali- ja terveysvaliokunta ideologia kustannukset palvelut laittomasti maassa olevat Kaisa Juuso Minna Reijonen Terveydenhuolto Arja Juvonen hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Hallituksen viisumitoimet pitävät edelleen itärajan auki – valmisteilla jopa uusi viisumi, jolla voi hakea turvapaikkaa Suomesta jo kotimaassa

Hallitus murentaa loputkin turvapaikkajärjestelmästä – haitallista maahanmuuttoa lisääviä esityksiä tuodaan kuin takaovesta

Purra: Hallitus haluaa turvata laittomasti maassa olevien palvelut – toisin kuin suomalaisten

Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Hallitus esittää kiireetöntä hoitoa laittomasti maassa oleskeleville – Junnila: Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan

Marinin hallitus pyrkii parantamaan laittomasti maassa olevien palveluja – perussuomalaiset siirtyisi jo kotouttamisesta kotiuttamiseen:”Säästäisi rahaa ja yhteiskuntarauhaa”

Hallitus laillistamassa laittomasti maassa olevat – hallintovaliokunnan perussuomalaisilta täystyrmäys

Laittomasti maassa olevien terveyspalveluiden laajentaminen hiertää hallituspuolueiden välejä

Perussuomalaiset tyrmää hallituksen esityksen laittomasti maassa olevien terveyspalveluista – ”Keskusta lupasi laittomasti maassa oleville jalkapannan, nyt tulikin ilmainen terveydenhuolto”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!