

KUVITUSKUVA/LEHTIKUVA
Reijonen: Hallitus puuhastelee ilmastotoimien kanssa – ”Meillä on ensisijaisesti hätätila ruuassa, energiassa ja polttoaineissa”
Uudenkarkea ilmastolaki on juuri tullut eduskunnan käsittelyyn. Reijonen pitää käsittämättömänä, että Euroopassa on sota, eikä sekään ole riittävä syy, että ilmastolain käsittelyä lykättäisiin. Hallitukselta on unohtunut tärkeysjärjestys. Edelleen hallitus toteuttaa maailman kunnianhimoisinta ilmastopolitiikkaa.
– Kun tilanteet muuttuvat, on kyettävä laittamaan asiat uudelleen arvojärjestykseen. Omavaraisuus on heti laitettava tärkeimmäksi. Ilmastoasioissa riittää varsin hyvin sama tahti kuin muilla Euroopan mailla, toteaa Minna Reijonen.
– Ukrainan tilanne on järkyttänyt kaikkia. Ei ole olemassa juurikaan pahempaa asiaa kuin sota. Myös Suomeen tämä tilanne tuo ja on jo tuonut vakavia muutoksia jokaiselle sektorille. Euroopan ja Venäjän välille tullee ainakin vuosikymmenien välirikko, jos välit koskaan palautuvat entiselleen.
Vienti ja tuonti sakkaavat
Reijonen muistuttaa, että Suomen maariski nousee. Suomi ei houkuta sijoittajia, koska naapurimaa on sodassa ja vielä hyökkäävä osapuoli. Suomi on jo muutenkin kaukana pohjoisessa ja Keski-Euroopasta katsoen meren takana, mutta lisäksi Venäjän läheisyys koetaan nykyään riskinä maailmalla.
– Vienti ja tuonti sakkaavat. Rahanarvon muutokset voivat johtaa siihen, että ostovoima heikkenee. Energian saanti heikkenee ja energia kallistuu. Polttoaineiden ja sähkön hinta nousee, Reijonen luettelee.
Verotusta alennettava
Reijosen mukaan nyt on kaikin keinoin edistettävä asioita, joita ilman emme pärjää. Suomessa on panostettava kotimaiseen ruokaan. Niin lannoitteiden kuin polttoaineiden hinnat tuntuvat nousevan nousemistaan ilman kattoa. Ruuantuotanto on turvattava.
– Kaikki mahdolliset verotuksen keinot on otettava käyttöön. Polttoaineveron korotukset peruttava heti ja jakeluvelvoitteen nostoajatukset on hylättävä välittömästi. Kuljetusten toimiminen on huoltovarmuuden kannalta oleellista.
Turvetuotanto käyntiin
Kotimainen energia nostettava kunniaan. Alasajettu turvetuotanto on saatava heti käyntiin ja on peruttava välittömästi hallituksen käynnistämät turvekoneiden romuttamiset.
Turve tulee Reijonen mielestä julistaa uusiutuvaksi, kuten Ruotsissa on tehty. Vaikka turve uusiutuu hitaasti, se on kuitenkin uusiutuvaa.
– Onko nyt oikea aika keskittyä uuteen ilmastolakiin ja maailman kunnianhimoisimpaan ilmastopolitiikkaan? Ei ole. Nyt on tärkeintä keskittyä tärkeimpään eli elämän ja elämisen turvaamiseen, Reijonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka turvetuotanto ilmastotoimet omavaraisuus sota tärkeysjärjestys hintojen nousu ostovoima sähkön hinta polttoaineiden hinta kotimainen energia Minna Reijonen Ilmastolaki Ruoka vientiteollisuus hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallitus ei peruuta senttiäkään ilmastotoimista – jakeluvelvoitteen nosto ja liikenteen päästökauppa edelleen listalla

Nyt tuli vaalikauden härskein veto: Ensin valtiovarainministeri kehotti kansaa tinkimään elintasosta – heti sen jälkeen hallitus ilmoitti tuplaavansa kehitysavun ilmastorahat

Perussuomalaiset: Saksa, Ruotsi ja Italia keventävät polttoaineveroa tuntuvasti – Suomessa hallitus kohdentaa ilmastokehitysapuun

Ranne: Punavihreässä utopiassa mikään ei liiku – tuuli vain suhisee

Suomalainen päätöksenteko likimain halvaantunut – riiteleekö hallitus?

Tavio ihmettelee hallituksen toimia polttoainehintojen suhteen: Miksi polttoaineveroa ei lasketa ja diesel-käyttövoimaveroa poisteta?

Perussuomalaiset ihmettelevät hallituksen uutta ilmastolakiesitystä – ”Näyttäytyy strategiselta ohjelmapaperilta”

Reijonen: Saavatko maatalousyrittäjät varaosia tässä maailmantilanteessa vai pysähtyykö tuotanto?

Miten hallitus varautuu huoltovarmuuden kannalta tärkeän turpeen nostoon, jos tulevat kesät ovat sateisia?
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











