

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Turvapaikan oikeutus katoamassa: ”Pakolaisuus on kauppatavaraa, josta hyötyvät ainoastaan rikolliset”
Pakolaisen on lähes mahdotonta päästä Eurooppaan maksamatta ihmissalakuljettajille. Matkajärjestelyt ja ohjeet turvapaikan hakemiseksi kustantavat ja paljon. Järjestäytynyt rikollisuus on tuhoamassa koko pakolaisjärjestelmän, ennustetaan Aftonbladetin kolumnissa.
Ukrainalainen välitysfirma on ohjeistanut paremman elämän etsijöitä Ruotsiin lupaamalla heille ilmaisen asunnon sekä ruoan ja tietysti töitä. Innokkaat työnhakijat saivat välittäjältä mukaansa tarinan, jonka perusteella hakea turvapaikkaa.
Unelmatehdas veloitti työnhakijoilta kynnysrahana 12 000 kruunua, mutta se tuskin jäi jobbarin ainoaksi ansioksi hyväksikäyttöjen ketjussa. Perillä oli tarjolla parhaimmillaankin vain pimeää työtä. Ukrainalaisnainen kertoi Ruotsin yleisradiolle, että hänelle suositeltiin elatuksen hankkimista prostituutiolla.
Vain rikolliset voittavat
– Kaikkia huijataan. Tekaistuilla syillä turvapaikkaa hakevat luulevat pääsevänsä tehtaaseen töihin ja tienaavansa isot rahat, mutta heistä tuleekin ihmiskaupan uhreja. Ruotsin valtio joutuu maksamaan rikollisoperaation viulut ja on kaiken lisäksi pakotettu lisäämään resursseja setviäkseen perusteettomia hakemuksia, kirjoittaa Wolfgang Hansson Aftonbladetin kolumnissaan.
– Oikeus turvapaikkaan sodan tai poliittisen kaltoinkohtelun takia on perua toisen maailmansodan valtavien pakolaisvirtojen ajoilta. Oikeus on tunnustettu kansainvälisesti mutta nyt koko järjestelmä on murtumassa kovan paineen alla. Huijarit ja roistot käyttävät sitä työkalunaan tienatakseen omaisuuksia ihmisten kaipuulla parempaan elämään.
Paperittomat ovat uusi proletariaatti
Vaikka turvapaikanhakija saa anomukseensa kielteisen päätöksen, hän jää yhä useammin länsimaahan oleskelemaan. Ainoat elinkeinot ovat tuolloin pimeä työ tai rikollisuus. Pelkästään viime vuoden aikana viranomaisten tutkasta katosi Ruotsissa 8 000 kielteisen turvapaikkapäätöksen saanutta henkilöä. Suomeen on jäänyt 700 – 1 000 kielteisen päätöksen saanutta, kertoo tuore Apu-lehti.
Näistä ihmisistä on muodostunut alati kasvava paperittomien proletariaatti, joka tekee hanttihommia nälkäpalkalla tai syyllistyy rikoksiin leipänsä edestä. Ja yleinen mielipide kääntyy yhä voimakkaammin pakolaisvastaiseksi.
Oikeus pakolaisstatukseen saa monet yrittämään Eurooppaan ja parempaan elämään – oli perusteita tai sitten ei. Jokainen hakemus on tutkittava. Tämän tietävät erityisen hyvin rikolliset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikka-anomus Wolfgang Hansson kynnysraha jobbarit välittäjät proletariaatti ihmissalakuljettajat pakolainen työnhakijat hyväksikäyttö turvapaikkashoppailu Pakolaisstatus järjestäytynyt rikollisuus kielteinen turvapaikkapäätös oleskelulupa Maahanmuuttovirasto Ihmiskauppa Paperittomat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho, Purra ja Peltokangas: Hallitus ei halua vaikeuttaa ulkomaalaisten seksuaalirikollisten asemaa – ”Kultapoikia halutaan suojella”

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Purra: Laittomasti maassa oleskelevat säilöön ja ulos maasta – ”Huomattavasti edullisempaa kuin nykyinen turvapaikkateatteri”

Demarikansanedustaja vähätteli huonon maahanmuuttopolitiikan osuutta jengiväkivaltaan – Purra: ”Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava kokonaan”

Halla-aho sisäministeri Ohisalolle: ”Aiotteko jatkossa olla vähemmän hyväuskoinen nyyhkytarinoiden edessä?”

Purra: Turvapaikkajärjestelmä rapautuu sen väärinkäytön takia

Liberian sotarikoksista epäilty joutui oikeuteen – mutta miksi Suomessa?

Vetlandan puukotuksista epäillyn afgaanimiehen opinnot jäivät kesken – sai oleskeluluvan koulunkäyntiin, mutta aakkoset jäivät oppimatta

Ruotsi ei voi karkottaa koronatestistä kieltäytyvää rikollista – päästää tämän vapaalle jalalle
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Nieminen: Apu on saatava ajoissa – ja sen on oltava löydettävissä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












