

LEHTIKUVA
Venäjä poistamassa viisumipakon Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisilta – suora tie Euroopan rajoille aukeaa
Venäjä on poistamassa viisumipakon usean Afrikan ja Lähi-idän maan kansalaisilta. Todennäköisesti ketunhäntä on kainalossa tässäkin. Turvapaikkaturistit voivat pian entistä lyhyemmällä varoitusajalle suunnata sinne, josmissä milloinkin hyväuskoisen Euroopan raja railona aukeaa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra otti viestipalvelu X:ssä esille Venäjän aikeet viisumipakon poistamisesta maista, joista on perinteisesti lähdetty joukolla kohti Eurooppaa ja parempaa elämää.
Zaharova: ”Tällä hetkellä [viisumivapaus-]neuvottelut ovat käynnissä useiden Aasian, Afrikan ja Lähi-idän valtioiden kanssa.”
Suomen on pakko saada pikaisesti lainsäädäntö ja rajavartijoiden toimivalta kuntoon Venäjän hybridihyökkäyksien torjumiseksi. https://t.co/VQqz4Jl0UB
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 22, 2024
Purra viittasi Kremlin äänitorven ja Venäjän ulkoministeriön tiedottajan Maria Zaharovan lausuntoon, jossa tämä kertoi viisumivapausneuvotteluiden olevan käynnissä usean valtion kanssa:
– Tällä hetkellä [viisumivapaus-]neuvottelut ovat käynnissä useiden Aasian, Afrikan ja Lähi-idän valtioiden kanssa.
– Suomen on pakko saada pikaisesti lainsäädäntö ja rajavartijoiden toimivalta kuntoon Venäjän hybridihyökkäyksien torjumiseksi, Purra painotti.
Afrikasta ja Lähi-idästä suoraan Suomen rajalle
Purran esiin nostamassa Ilta-Sanomien jutussa lehden haastattelemat asiantuntijat toteavat, että diktatuurin motiivit viisumivapaudelle voivat olla monet.
Yhtäältä voidaan vastavuoroisesti saada helpotusta venäläisturistien matkailuun eksoottisiin lomamaihin ja toisaalta laskea kehittyvien maiden kansalaisten turvapaikkaturismin kynnystä kohti Euroopan runsaudensarvea.
Viime syksynä Suomeen pyöräili Venäjältä erityisesti Afrikan ja Lähi-idän maista peräisin olevia henkilöitä, joita mitä ilmeisimmin käytettiin hybridivaikuttamisen välineenä sekaannuksen aiheuttamiseksi Suomessa.
Nyt Venäjä siis on IS:n mukaan helpottamassa maahan pääsyä juuri kyseisillä alueilla sijaitsevien maiden kansalaisilta.
Viisumivapaus osa hybridioperaatiota
Venäjän presidentti Vladimir Putin on ollut osin onnekkaasti todistamassa Sahelin valtioiden ajautumista vallankaappauksiin ja diktatuuriin Afrikassa. Tapahtumain kulku antaa Venäjälle kuitenkin ainutkertaisen mahdollisuuden kompensoida ontuvaa sotamenestystään Ukrainan tuhoamisessa.
Nälkää ja kaltoinkohtelua henkensä kaupalla pakenevat, kohti Eurooppaa vyöryvät ihmismassat lienevät Putinin repertuaarissa käyttökelpoinen ase vähemmän sopivien ja kertakäyttöisten joukkotuhoaseiden sijasta.
Viisumivapaus sopisi mainiosti osaksi jo meneillään olevaa operaatiota Euroopan horjuttamiseksi välineellistetyn maahantulon myötä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- välineellistetty maahantulo Ukrainan sota Maria Zaharova rajaturvallisuus hybridihyökkäys itäraja Lähi-itä Riikka Purra Eurooppa Vladimir Putin Afrikka Viisumivapaus Venäjä EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poikkeuslaki lausuntokierrokselle: ”Tahdomme huolehtia rajaturvallisuudesta ja Suomen turvallisuudesta kaikissa olosuhteissa”

Sisäministeri Rantanen: Itärajan sulku jatkuu niin pitkään kuin on tarpeen – ”Toista kertaa ei kannata ottaa tulta ryysyihin”

Sisäministeri Rantanen ja Ruotsin maahanmuuttoministeri Stenergard tapasivat Suomessa: Venäjälle pitää lähettää selkeä viesti

Sisäministeri Rantanen: Aito turvapaikantarve, siirtolaisuus ja välineellistetty maahantulo ovat eri asioita – eikä niitä tule sotkea keskenään

Moskovan terrori-iskun ympärillä paljon vastaamattomia kysymyksiä – Venäjällä vasen käsi ei välttämättä tiedä mitä oikea tekee

Tomi Immonen Naton kokouksessa Virossa: ”Venäjä muodostaa pitkäkestoisen turvallisuusuhan Euroopalle”

Supo: Venäjä on edelleen Suomen suurin turvallisuusuhka

Dosentti Arto Luukkanen: Venäjän suurvaltahaaveet luhistuvat sisällissotaan

Valtiovarainministeri Purra: Pidämme tärkeänä, että IMF ja Maailmanpankki jatkavat Ukrainan tukemista
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















