
Vuoden luetuimmat 2017 – Terrori-isku, Jari Taponen, Alpakat, Mauri Peltokangas, Uuvattien kähinöinti, Rautatientorin sirkus, Dan Koivulaakson sensuuri ja Ville Niinistön yllytys
Suomen Uutisten toimitus kokosi yhteen vuoden luetuimmat ja eniten keskustelua herättäneet jutut. Vähemmän yllättäen useat luetuimmista uutisista liittyvät tavalla tai toisella maahanmuuton lieveilmiöihin. Vuotta ovat leimanneet Turun terrori-iskun ohella vihreän vasemmiston vimmatut ja toisinaan onnistuneetkin pyrkimykset saatella paperittomat suomalaisen sosiaaliturvan piiriin.
Tammikuu 2017 alkoi Teuvo Hakkaraisen (ps.) tuomioistuimelta kuittaamilla rapsuilla. Hän harmitteli kaksoisstandardeja, ja totesi: ”voin esimerkiksi sanoa, että pohjalaiset ovat puukkojunkkareita, savolaiset kieroja, lappalaiset heinäkenkiä ja hämäläiset hitaita, mutta jos arvostelen muslimeja, alkaa tuomioita tulla.”
Helmikuussa pannuun ottivat Helsingin Rautatieasemaa sotkevat pakolaismiehet. ”Tätä sirkusta on katseltu jo riittävän kauan”, kiteytti PS-Helsingin Mari Rantanen.
Maaliskuussa luetuimman jutun kyseenalaiset krediitit kuittasi vasemmistoliiton Dan Koivulaakso, joka ei pitänyt asiallisena, että Vihreän Langan toimittaja Minna Rajainmäki kertoi rankoista kokemuksistaan vastaanottokeskuksen vapaaehtoistyöntekijänä. Aatteen nimessä on vaiettava, kuului toveri Koivulaakson implisiittinen viesti.
Huhtikuun skuuppimme oli suurmoskeijahankkeen puuhamiesten taloussotkut. Paljon keskustelua aiheutti myös Ville Niinistön (vihr.) toiminta. Hän yllytti kannattajiaan osallistumaan poliisia vastustavaan mielenosoitukseen.
Toukokuussa puhuttivat pahoinpidellyn lapsen äidin kokemukset. Äiti yritti suojella poikaansa pahoinpitelyltä, mutta saikin itse niskaansa lastensuojeluilmoituksen.
Kesäkuun ykköstilan nappasi tietenkin PS:n ja uuvattien kähinöinti.
Heinäkuussa pohdittiin, mitä Ylen villisti hehkuttaman rinkebyläisen koulun lapsille oikeasti kuuluu.
Elokuu ja Turun terrori-isku. Perussuomalaisten Mauri Peltokangas piti sen jäljiltä puheenvuoron, jonka katsojamäärät vetävät vertoja Linnan juhlien katsojaluvuille.
Syyskuussa kuulimme vastaanottokeskuksessa toimivalta opettajalta, mikä on todellisuus vokkien siloitellun julkikuvan takana. ”Tulijat pitävät meitä hölmöinä”, hän totesi. Ylikomisario Jari Taponen koitti paikkailla tilannetta vaatimalla radikalisoituneita turvapaikanhakijoita suomalaisiin kouluihin.
Lokakuussa syvää suvaitsevaista maailmantuskaa kokeva ohjelmistoyritys päätti häätää perussuomalaiset asiakkaidensa joukosta.
Marraskuussa Helsingin kaupunginhallitus päätti taata paperittomille toimeentulon, ilmainen majoituksen, ruoan, lääkkeet ja hammashoidon.
Joulukuussa poristiin Töölöntorin mielenosoituksista sekä hassuista alpakoista ja vähemmän hassuista valheista, joita alpakkatapahtuman järkkäri Aleksi Pahkala niin kovin hyvässä tarkoituksessa meille muille tyrkytti. Huomattavan paljon huomiota herätti myös hallituksen käsittämätön päätös ruoka-avun tuen poistamisesta. Myös presidenttiehdokas Laura Huhtasaaren kodin ikkunoiden rikkominen puhutti.
Siinäpä niitä! Melkoisia mittelöitä on poliittisilla areenoilla vuoden 2017 aikana käyty, eikä ole mitään syytä olettaa, etteikö seuraavasta vuodesta tule aivan yhtä raisu. Toimitus toivottaa aivan kaikille lukijoilleen hyvää uudenvuoden aattoiltaa ja oikein mielenkiintoista uutisvuotta 2018.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
















