

MATTI MATIKAINEN
Wihonen: Kansa pannaan hallituksen holtittomuuden maksajaksi
Järkevä taloudellinen ajattelu nojaa aina tosiasioihin.
Jokainen tietää sen omissa menoissaan, tai kuten suomalainen sananlasku sanoo: ”Suu säkkiä myöten”, painottaa perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen.
– Samoin tulevaisuuden oletusten on perustuttava realismille – ei toiveille tai harhaiselle ajattelulle. Merikapteeni ei voi aina olettaa purjehtivansa aurinkoisessa säässä. Jos merikapteeni ei välitä merenkäynnistä tai tuulista, niin on edessä haaksirikko.
Sama pätee tähän meidän uuteen hallitukseemme. Laiva ajaa karille, Jussi Wihonen varoittaa.
Talous jäähtyy, hallitus toivoo parasta
Wihonen mieleistä uusi hallitusohjelma perustuu hurskaille toiveille siitä, että talouskasvu säilyy parissa prosentissa ja että työllisyysaste saavuttaa 75 prosentin tason ”normaalin kansainvälisen ja siitä heijastuvan kotimaisen talouskehityksen” oloissa.
– Kaikki ennusteet näyttävät päinvastaista, talous jäähtyy. Tänään tulleet Suomen Pankin ennusteet vahvistavat tämän.
– Merkillisintä hallitusohjelmassa on se, että keinoja työllisyyden parantamiseksi etsitään kolmikantaisesti yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa, Wihonen ihmettelee.
Suomella luvassa kylmää kyytiä
Esitetty hallitusohjelma nojaa talouskasvuodotuksissaan villiin optimismiin ja tosiasioiden päättäväiseen kieltämiseen.
– Katsokaa mitä tapahtuu maailmalla. Kansainvälinen valuuttarahasto ennustaa kehittyville talouksille 1,8 prosentin kasvua, mutta EU itse ennustaa suuria ongelma tulevaisuudessa – Brexit ja kauppasodat tulevat laskemaan tätä ennustetta.
– Suomelle tämä tulee olemaan tuhoisaa, sillä me elämme viennistä. Hallituksen usko tulopuolen jatkuvuuteen ja keinot sen rahoittamiseen ovat sanalla sanoen vastuuttomia, Wihonen toteaa.
Eikö Caruna-kauppa opettanut mitään?
Se, että lainanottoa vältellään valtionomaisuuden myymisellä, on Wihosen mielestä kauniisti sanottuna järjetöntä.
– Luulisi, että esimerkiksi ulkoministeri Pekka Haavisto muistaisi sen, miten Carunan myynti toi vain hitusen rahaa ja kansalaisille loputtoman sähkönsiirtomaksut.
– Valtion omaisuuden myynti halvalla ja sitten se, että kansalaiset joutuvat maksamaan maltaita ”luonnollisista monopoleista” on kaikkien järjellisten periaatteiden vastaista.
Omaisuus myyntiin, kiristetään verotusta
Wihonen sanoo pelkäävänsä, että ”viiden sentin hallitus” törmäämää arkielämän faktoihin. Aluksi edessä on todellisuuden kieltäminen – aivan kuten 2008, jolloin edellinen suuri lama iski Suomeen.
– Silloin sdp kykeni jopa pari kertaa varoittamaan hallitusta tulevasta lamasta, mutta nähtävästi demarien talouspoliittiset ajatukset ovat muuttuneet niistä päivistä – epärealistiseen suuntaan.
– Tosiasioiden kieltämisen jälkeen hallitus joutuu kuromaan umpeen tulo puolen vajetta. On luonnollista, että se alkaa a) myymään lisää valtion omaisuutta b) verottamaan lisää. Vihreät osoittautuu suureksi avuksi hallitukselle, Wihonen arvelee.
Häviäjien Suomi maksaa viulut
Vihreät ovat Wihosen mukaan mukana, koska ilmastoverotuksen epämääräiset periaatteet tarjoavat valtavat mahdollisuudet nostaa autoilevan ja omakotitalossa asuvan tavallisen suomalaiset verotusta.
– Hallitusohjelmassa esitellyt verotusratkaisut ovat epäoikeudenmukaisia ja järjettömiä. Ne iskevät eniten eläkeläisiin, jotka asuvat omakotitalossa ja jotka autoilevat. Näitä ihmisiä on noin parisataa tuhatta. Heidän elämisen edellytykset kuristetaan tehokkaasti ja armotta. Se voidaan tehdä, sillä harvat heistä äänestävät vihreitä tai edes sosiaalidemokraatteja.
– Se, mihin tämä iskee, on ns. ”häviäjien Suomi” elo Kehä III:n ulkopuolella oleva Suomi, joka tätä ennen äänesti Kepua. Tämän seurauksena normaalissa tilanteessa hallitus hajoaisi. Epäilen, että näin ei heti käy.
Vihervasemmistokokeilusta hallitusten linnunpelätin
Wihosen mielestä näyttää siltä, että tästä vihervasemmisto kokeilusta tulee jonkinlainen ”hallitusten linnunpelätin”, johon historioitsijat tulevat viittaamaan pelolla ja vavistuksella.
– Silloin kysytään: miten tämä oli mahdollista tehdä Kansalaisten mieleen jää tästä ajanjaksosta painajaisia: se oli se aika, kun duunarien rahat loppuivat. Se oli se aika, kun autolla ajava oli vihollinen omassa maassaan. Se oli se aika, kun kepu romahti.
– Minne unohtui vientiteollisuus ja tuleva hyvinvointi? Miksi tavallinen kansa joutuu maksumieheksi? Wihonen kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jussi Wihonen sähkön hinta duunarit lämmitys autoilijat veronmaksajat Caruna Suomen Pankki Lama Hallitusohjelma Pekka Haavisto ilmastopolitiikka vientiteollisuus Eläkeläiset vihreät perussuomalaiset SDP talous Keskusta työllisyys verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Meillä on moraalinen velvollisuus suomalaisia kohtaan – ”Voitte jatkossakin kutsua sitä vääristyneeksi ihmiskuvaksi”

Junnila: Turvapaikkapäätökset menettävät merkityksensä – suurempi houkutus kuin Sipilän tarjoama talo

Kansanedustaja Simula huolissaan kuntien ja maataloustuottajien kantokyvystä

Ranne: Punavihreä, maailmaa pelastava ja suomalaisia kurittava hallitus tekee selväksi, että perheen elättäminen on kallista ja lasten hankkiminen ilmastonvastainen teko

Koskela: Hallitusohjelmassa ei mainita johtajuutta – julkisen sektorin työntekijöillä huolestuttavan paljon poissaoloja

Wihonen: ”Kaikki tietävät, että perussuomalaiset ovat oikeassa, sitä on vain hankala myöntää”

Turtiainen: Hallitusohjelma kyykyttää pienituloisia, autoilijoita ja syrjäseutujen suomalaisia
Viikon suosituimmat

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














