

tagesspiegel.de-lehden juttu vasemmiston koronaohjeista.
Äärivasemmiston koronaohjeet: ryöstäkää kaupat ja katkaiskaa sähkönjakelu
Monissa maissa koronakriisi on saanut ihmiset toimimaan yhdessä ja auttamaan toisiaan hädässä. Jotkut tahot haluavat kuitenkin käyttää kriisitilannetta väkivallan lietsomiseen. Saksassa vasemmistolaisten anarkistien ja antifasistien suosima nettisivusto yllyttää ihmisiä tekemään terrori-iskuja ja ryöstelemään kauppoja, jotta kriisi pahenisi. Äärivasemmiston kohdalla ei siis voida puhua talvisodan hengestä vaan pikemminkin partisaanihengestä.
Saksan turvallisuusviranomaiset ovat huolissaan siitä, että äärivasemmistolaiset käyttävät koronakriisiä hyväkseen lietsoakseen vihaa, kirjoittaa Tagesspiegel-lehti. Äärivasemmiston nettisivustolla de.indymedia.org:ssa on julkaistu kirjoitus, jossa yllytetään ihmisiä mellakoimaan, ryöstelemään kauppoja ja tekemään terrori-iskuja sähkönjakelu vastaan.
Kaataako korona kapitalismin?
Vetoomuksen kirjoittanut nimimerkki Antikalypse pitää koronapandemiaa sellaisena ilmiönä, joka voisi kaataa koko kapitalistisen järjestelmän. Hän yhdistää koronaviruksen synnyn ilmastonmuutokseen ja kaupungistumiseen. Erityisesti kirjoittaja iloitsee siitä, että koronavirus antaa mahdollisuuden hengityssuojainten käyttöön julkisilla paikoilla, jolloin naamioituminen on helpompaa.
– Odotetaan, että tilanne pahenee ja yritetään antaa oma vallankumouksellinen panoksemme siihen, että syntyisi vihaa, protesteja, ryöstelyä ja mellakoita, kirjoittaja kehottaa.
Terrori-iskuja sähköverkkoa ja joukkoliikennettä vastaan
Kärsimättömämpiä vasemmistolaisia neuvotaan ryhtymään toimiin järjestelmän romahtamisen edistämiseksi iskemällä esimerkiksi sähkönjakelua ja joukkoliikenneverkostoja vastaan. Tavoitteena on pahentaa tilannetta, jotta kansa nousisi kapinaan ja murskaisi kapitalistisen yhteiskuntajärjestelmän.
Saksan viranomaisten huoli näistä vallankumouspuheista ja terrori-iskuihin yllyttämisestä ei ole perusteeton, sillä äärivasemmistolaiset tekevät Saksassa jatkuvasti iskuja muun muassa raideliikennettä vastaan. Esimerkiksi syksyllä 2019 anarkistit katkaisivat Berliinin paikallisjunaliikenteen osittain. Suomen Uutiset kertoi näistä tuhopolttoiskuista heti tuoreeltaan. Vastaava tuhopolttoisku raideliikennettä vastaan on tehty myös Vantaan Rekolassa vuonna 2011. Rekolan iskusta otettiin vastuu suomalaisella Takku.net-huligaanisivustolla.
Kauppojen ryöstely puolestaan on tuttua esimerkiksi Hampurin G20-mellakoista, joissa anarkistit ryöstivät useita kauppoja muun mellakoinnin yhteydessä. Hampurissa oli G20-vastamielenosoitusten aikana paikalla myös vankka edustus suomalaisia vasemmiston kannattajia.
Nettisivustoa yritetty kieltää
Indymedia-nettisivusto on Saksan väkivaltaisen äärivasemmiston keskeinen tiedotuskanava. Vuonna 2018 silloinen sisäministeri Thomas de Maizière (CDU) kielsi sivuston edeltäjän pitäen sitä perustuslain vastaisena yhdistyksenä.
Kielto ei kuitenkaan toimi, sillä äärivasemmisto siirsi kiihotustoimintansa uudelle sivustolle. Vallankumouksen lietsominen siis jatkuu normaalisti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Berliinin vappuriehaa: Vasemmistolaiset hakkasivat tv-ryhmän kadulla – Suomen media vaikenee

Tutkimus: Anarkisti asuu yhä äitinsä luona

Rantanen: Poliisin ei ole soveliasta osallistua mielenosoitukseen virkapuvussa

Ranskassa levotonta: Vasemmistoanarkistit riehuivat sairaanhoitajien mielenosoituksessa, ulkomaalaisjengit taistelevat kaduilla konetuliasein varustettuina

”Ei kahvia ja munkkeja poliiseille” – Anarkisteilla äärikeinot käytössä Berliinissä

Polttopulloja kansankirkkoon Ruotsissa: ”Vahvasti symbolinen teko”

Antifan iskuryhmä pahoinpiteli useita ihmisiä Budapestissa – naiset mukana hakkaamassa

Zyskowiczin pahoinpitelijä paljastui äärivasemmistolaiseksi – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni välittömästi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.