

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keskustavetoiselle Suomi-Venäjä-seuralle miljoonapotti opetus- ja kulttuuriministeriöltä – Venäjä-yhdistyksille valuu julkista rahaa monesta lähteestä
Suomessa on viime vuosina käytetty ja käytetään edelleen suuria summia julkista rahaa Venäjään sidoksissa olevaan yhdistys- ja kulttuuritoimintaan. Yksi tunnetuimmista on kepuvetoinen Suomi-Venäjä-seura, joka saa vuosittain suuria summia opetus- ja kulttuuriministeriöltä.
Venäjä-yhdistysten rahoittamiseen ei ole vaikuttanut edes Venäjän vuonna 2014 suorittama valtaus Ukrainaan kuuluvalle Krimin niemimaalle vuonna 2014, sillä Venäjä-kerhoille valuu vuodesta toiseen julkista rahaa eri lähteistä.
Keskusta-politiikot vetovastuussa
Ajatuspaja Liberan mukaan Suomi-Venäjä-seura on jo poliittisessa suojeluksessa, sillä Suomi-Venäjä-seuralle myönnettävä vuosittainen 1,1 miljoonan euron avustus on yli puolet ystävyysseuroille jaettavasta 2,1 miljoonasta eurosta. Summa on yli 20 kertaa suurempi kuin keskimääräinen ystävyysseuroille jaettu avustus.
Keskustan ex-ministeri ja keskustan entinen puheenjohtaja Katri Kulmuni toimi Suomi–Venäjä-seuran puheenjohtajana vuosina 2015-2019. Vuonna 2018 Kulmuni vaati eduskunnassa tekemässään talousarvioaloitteessa Suomi-Venäjä-seuralle peräti 1 075 000 euron määrärahaa huolestuttuaan avustusrahojen määrän laskemisesta.
Suomi-Venäjä-seura on muutenkin vahvasti sidoksissa keskustaan, sillä seuran nykyisenä puheenjohtajana toimii keskustan kansanedustaja Petri Honkonen, joka aloitti tehtävässä vuonna 2020. Vuosina 2014-2015 puheenjohtajana toimi niin ikään keskustan entinen varapuheenjohtaja ja ex-ministeri Paula Lehtomäki.
Venäläiseen kulttuuriyhteistyöhön satoja tuhansia
Suomi-Venäjä-seuran rahoittamisen lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriöllä on erillinen avustushanke suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä varten.
Vuositasolla yhteistyötä rahoitetaan sadoilla tuhansilla euroilla. Opetus- ja kulttuuriministeriö voi käyttää avustuksiin noin 740 000 euroa, edellyttäen, että eduskunta myöntää tarkoitukseen määrärahat.
Rahat on tarkoitettu edistämään kulttuuriyhteistyötä ja erityisesti kulttuurista ulkosuomalaistoimintaa tai rajat ylittävää suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä Venäjän kanssa sekä työtä, jolla kulttuurista ulkosuomalaistoimintaa tai suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä Venäjän kanssa pidetään elinvoimaisena ja kehitetään vastaamaan uusien sukupolvien tarpeita.
Venäjä-kerhoille virtaa myös STEA-rahaa
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) jakaa avustuksia Venäjään liittyvälle yhdistystoiminnalle.
Huomattava avustusten saaja on esimerkiksi Vantaan Venäläinen Klubi, jolle on tälle vuodelle myönnetty muhkeat 768 156 euroa. Rahat on tarkoitus käyttää venäjänkielisten maahanmuuttajien sosiaalisen toimintakyvyn edistämiseen ja viranomaiskumppanuuden vahvistamiseen ohjaus- ja neuvontatoiminnalla. Klubille myönnetty avustussumma on vastaavalla tasolla kuin aiempinakin vuosina.
Suomen Venäjänkielisten Keskusjärjestö haki tälle vuodelle STEA-rahaa 424 610 euroa ja sai 150 000 euroa. Raha hupenee venäjänkielisten yhdistysten digitietoisuuden- ja osaamisen vahvistamiseen ja ylläpitämiseen matalan kynnyksen digituen, vertaistuen, koulutusten ja viranomaisyhteistyön avulla.
Suomen Venäjänkielisten Yhdistysten Liitto haki STEA:lta 691 044 euroa, mutta sai lopulta vain osan, yhteensä 122 756 euroa. Raha on tarkoitus käyttää ongelmallisesti rahapelejä pelaavien maahanmuuttajataustaisten tukemiseen neuvonnan ja tukiaineistojen sekä kulttuurisensitiivisten varhaisen puuttumisen toimintakäytäntöjen kehittämisen avulla. Suomen Venäjänkielisten Yhdistysten Liitto on myös saanut avustuksia aiempinakin vuosina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuuriyhteistyö Suomi-Venäjä-seura järjestöt Petri Honkonen tukirahat opetus- ja kulttuuriministeriö Katri Kulmuni STEA maahanmuuttajat Paula Lehtomäki Venäjä Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”

Kulttuuriministeri Kurvinen intoilee somessa ”kasvattajaseuroista” – jakoi poliittisille nuorisojärjestöille yli 18 miljoonaa euroa tukirahaa

Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

Suomi-Venäjä-seuralle 825 000 euroa valtionavustusta – keskustalainen puheenjohtaja ei tiedä, mihin rahat hupenevat: ”En osaa sanoa vielä”

Naisjärjestöjen voimaantumiskonventissa taisteltiin taantumusta vastaan, kattauksena tiedostavaa hymistelyä – vain samanmielisille

Suomalaisista järjestöistä tuli julkisen rahan kerjäämisen ammattilaisia – ”Kansalaistoiminnan tarkoituksena ja ainoana toimintamuotona ei saisi olla rahan hankkiminen valtiolta”

Perussuomalaiset: Kansalaisjärjestöjen rahoitus vapaaehtoismallin suuntaan – ”Toiminta ei voi jatkossa olla pääosin tai pelkästään julkisten avustusten varassa”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








