

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Keskustavetoiselle Suomi-Venäjä-seuralle miljoonapotti opetus- ja kulttuuriministeriöltä – Venäjä-yhdistyksille valuu julkista rahaa monesta lähteestä
Suomessa on viime vuosina käytetty ja käytetään edelleen suuria summia julkista rahaa Venäjään sidoksissa olevaan yhdistys- ja kulttuuritoimintaan. Yksi tunnetuimmista on kepuvetoinen Suomi-Venäjä-seura, joka saa vuosittain suuria summia opetus- ja kulttuuriministeriöltä.
Venäjä-yhdistysten rahoittamiseen ei ole vaikuttanut edes Venäjän vuonna 2014 suorittama valtaus Ukrainaan kuuluvalle Krimin niemimaalle vuonna 2014, sillä Venäjä-kerhoille valuu vuodesta toiseen julkista rahaa eri lähteistä.
Keskusta-politiikot vetovastuussa
Ajatuspaja Liberan mukaan Suomi-Venäjä-seura on jo poliittisessa suojeluksessa, sillä Suomi-Venäjä-seuralle myönnettävä vuosittainen 1,1 miljoonan euron avustus on yli puolet ystävyysseuroille jaettavasta 2,1 miljoonasta eurosta. Summa on yli 20 kertaa suurempi kuin keskimääräinen ystävyysseuroille jaettu avustus.
Keskustan ex-ministeri ja keskustan entinen puheenjohtaja Katri Kulmuni toimi Suomi–Venäjä-seuran puheenjohtajana vuosina 2015-2019. Vuonna 2018 Kulmuni vaati eduskunnassa tekemässään talousarvioaloitteessa Suomi-Venäjä-seuralle peräti 1 075 000 euron määrärahaa huolestuttuaan avustusrahojen määrän laskemisesta.
Suomi-Venäjä-seura on muutenkin vahvasti sidoksissa keskustaan, sillä seuran nykyisenä puheenjohtajana toimii keskustan kansanedustaja Petri Honkonen, joka aloitti tehtävässä vuonna 2020. Vuosina 2014-2015 puheenjohtajana toimi niin ikään keskustan entinen varapuheenjohtaja ja ex-ministeri Paula Lehtomäki.
Venäläiseen kulttuuriyhteistyöhön satoja tuhansia
Suomi-Venäjä-seuran rahoittamisen lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriöllä on erillinen avustushanke suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä varten.
Vuositasolla yhteistyötä rahoitetaan sadoilla tuhansilla euroilla. Opetus- ja kulttuuriministeriö voi käyttää avustuksiin noin 740 000 euroa, edellyttäen, että eduskunta myöntää tarkoitukseen määrärahat.
Rahat on tarkoitettu edistämään kulttuuriyhteistyötä ja erityisesti kulttuurista ulkosuomalaistoimintaa tai rajat ylittävää suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä Venäjän kanssa sekä työtä, jolla kulttuurista ulkosuomalaistoimintaa tai suomalais-ugrilaista kulttuuriyhteistyötä Venäjän kanssa pidetään elinvoimaisena ja kehitetään vastaamaan uusien sukupolvien tarpeita.
Venäjä-kerhoille virtaa myös STEA-rahaa
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) jakaa avustuksia Venäjään liittyvälle yhdistystoiminnalle.
Huomattava avustusten saaja on esimerkiksi Vantaan Venäläinen Klubi, jolle on tälle vuodelle myönnetty muhkeat 768 156 euroa. Rahat on tarkoitus käyttää venäjänkielisten maahanmuuttajien sosiaalisen toimintakyvyn edistämiseen ja viranomaiskumppanuuden vahvistamiseen ohjaus- ja neuvontatoiminnalla. Klubille myönnetty avustussumma on vastaavalla tasolla kuin aiempinakin vuosina.
Suomen Venäjänkielisten Keskusjärjestö haki tälle vuodelle STEA-rahaa 424 610 euroa ja sai 150 000 euroa. Raha hupenee venäjänkielisten yhdistysten digitietoisuuden- ja osaamisen vahvistamiseen ja ylläpitämiseen matalan kynnyksen digituen, vertaistuen, koulutusten ja viranomaisyhteistyön avulla.
Suomen Venäjänkielisten Yhdistysten Liitto haki STEA:lta 691 044 euroa, mutta sai lopulta vain osan, yhteensä 122 756 euroa. Raha on tarkoitus käyttää ongelmallisesti rahapelejä pelaavien maahanmuuttajataustaisten tukemiseen neuvonnan ja tukiaineistojen sekä kulttuurisensitiivisten varhaisen puuttumisen toimintakäytäntöjen kehittämisen avulla. Suomen Venäjänkielisten Yhdistysten Liitto on myös saanut avustuksia aiempinakin vuosina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuuriyhteistyö Suomi-Venäjä-seura järjestöt Petri Honkonen tukirahat opetus- ja kulttuuriministeriö Katri Kulmuni STEA maahanmuuttajat Paula Lehtomäki Venäjä Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat kysyvät STEA-avustuksista: ”Onko huumeidenkäytön opastaminen avustusperusteiden mukaista toimintaa?”

Kulttuuriministeri Kurvinen intoilee somessa ”kasvattajaseuroista” – jakoi poliittisille nuorisojärjestöille yli 18 miljoonaa euroa tukirahaa

Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

Suomi-Venäjä-seuralle 825 000 euroa valtionavustusta – keskustalainen puheenjohtaja ei tiedä, mihin rahat hupenevat: ”En osaa sanoa vielä”

Naisjärjestöjen voimaantumiskonventissa taisteltiin taantumusta vastaan, kattauksena tiedostavaa hymistelyä – vain samanmielisille

Suomalaisista järjestöistä tuli julkisen rahan kerjäämisen ammattilaisia – ”Kansalaistoiminnan tarkoituksena ja ainoana toimintamuotona ei saisi olla rahan hankkiminen valtiolta”

Perussuomalaiset: Kansalaisjärjestöjen rahoitus vapaaehtoismallin suuntaan – ”Toiminta ei voi jatkossa olla pääosin tai pelkästään julkisten avustusten varassa”
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä
Vieraskielisten osuus helsinkiläisissä kouluissa jatkaa kasvuaan. Kantaväestö hakeutuu omiensa pariin puoluekannasta riippumatta ja valitsee asuinpaikkansa sen perusteella, missä on vähiten vieraskielisiä.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.
Uusimmat

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä

Rikosepäily: 11 thaimaalaista joutui ihmiskaupan uhriksi metsätöissä

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää









