

LEHTIKUVA
Pako Afrikasta on alkanut – Italiaan saapui jopa tuhat laitonta maahantulijaa muutamassa tunnissa
Jo kuukausia on kuultu varoituksia siitä, kuinka Ukrainan sodan katastrofaaliset seuraukset ajavat ihmisiä nälän runtelemista maista kohti Eurooppaa. Ennusteet alkavat käydä toteen, sillä Välimeren yli Italiaan on saapunut jopa tuhat laitonta maahantulijaa muutaman tunnin aikana.
Välimeren yli Italian rannikolle saapui sunnuntaina 1 200 laitonta maahantulijaa yhden vuorokauden aikana. Useita on kuollut riskialttiilla matkalla ja Italian rannikon ulkopuolella odottelee edelleen useita pelastusaluksia lupaa päästä satamaan. Laivoilla on mukanaan vähintään satoja mereltä pelastettuja ja parempaa elämää Euroopassa havittelevia ihmisiä.
Italiassa asuu jo yli puoli miljoonaa paperitonta siirtolaista. Kesän myötä parempaa elämää etsivien ja myös pakolaisten määrä on kasvanut maan rannoilla. Eurooppaan pyrkivien joukossa on väkeä muun muassa Afganistanista, Pakistanista, Sudanista, Etiopiasta ja Somaliasta.
– Useat näistä maista ovat sodan runtelemia ja monet pakenevat väkivaltaa ja köyhyyttä. Myös kuumuusjaksot ja niitä seuraava kuivuus sekä puute ruuasta ovat saaneet ihmiset liikkeelle, sanoo meripelastaja Mattea Weihe Sea-Watch 3-alukselta.
Kreikalla tiukka linja laittomaan maahantuloon
Laittomien maahan yrittäjien virta Turkista Kreikkaan on kasvanut alkuvuonna 36 prosenttia. Kreikan viranomaiset ovat kesän myötä ottaneet tiukan suhtautumisen maahan laittomasti pyrkiviin ihmisiin. Vuodesta 2019 maassa on useampaan otteeseen tiukennettu pakolaisuuteen ja maahanmuuttoon liittyvää lainsäädäntöä.
Useimmat Turkin kautta Eurooppaan yrittäjistä lähtevät matkaan veneellä Aigeianmeren ylitse. Heidän määränsä on kasvanut 56 prosenttia vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana.
Kreikan merivartioston mukaan he ovat estäneet samaan aikaan 12 000 Turkista tulleen henkilön rantautumisen. Määrä on kolminkertainen edellisvuoteen verrattuna. Kreikan hallitus on jatkuvasti kieltänyt, että maa pakottaisi maahantulijoita vastoin lakia takaisin merelle.
Syyskuun vaalit näyttävät suuntaa
Euroopan eväät maailman sosiaalitoimistona toimimiseen ovat käytännössä kadonneet Ukrainan sodan, inflaation ja energiakriisin myötä. Ensi talvena saattaa olla kyseenalaista, riittääkö lämpöä ja murua rinnan alle edes kaikille kanta-asukkaille.
Syyskuun parlamenttivaaleissa Ruotsissa ja Italiassa talous on jo nousemassa turvallisuuspolitiikan rinnalle ja osaksi sitä. Maahanmuuttokriittisille voimille ennustetaan voittoa Italiassa ja vasemmistovalta saattaa vaihtua Ruotsissa.
EU:n selkeän ja kriittisen maahanmuuttopolitiikan puuttuminen saattaa hyvinkin jouduttaa ristivetoa unionin sisällä ja siten vähentää halukkuutta välttämättömiin ponnistuksiin yhtenäisyyden säilyttämiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Aigeianmeri Mattea Weihe kuumuus Ukrainan sota Venäjän hyökkäys energiakriisi nälänhätä ihmissalakuljettajat sota Etiopia Sudan Pakistan siirtolaiset laiton maahanmuutto Laiton maahantulo Afrikka Välimeri Paperittomat Turkki Afganistan pakolaiset Somalia Ruotsi vaalit Inflaatio Väkivalta Italia Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Liettua uhmaa EU-tuomioistuimen päätöstä – aikoo puolustaa rajojaan jatkossakin

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Suomen tulee lopettaa maahanmuuttajien hyysääminen – Tavio: Maahanmuuttajat ovat itse vastuussa sopeutumisestaan

Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex: Laiton maahantulo lähes tuplaantunut EU:n ulkorajoilla alkuvuonna

Kansallismielinen oikeisto nousemassa valtaan Italiassa – maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni puolustaa perinteisiä arvoja

Italia äänestää sunnuntaina muutoksesta – äänestäjät haluavat pois politiikan umpikujasta

Laiton maahanmuutto repii Italiaa: Tuhat Välimereltä saapunutta pääsi maihin – perusongelma ratkaisematta
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.














