

SU
Perussuomalaisilta ankarat moitteet hallitukselle: ”Tähän tilanteeseen tuotte laittomasti maassa olevien terveydenhuollon laajennuksen”
Eduskunnassa väännettiin torstaina kättä laittomasti maassa olevien oikeudesta päästä Suomen terveyspalveluiden piiriin. Hallitus laajentaisi tätä oikeutta, koska se on heidän mielestään todella halpaa. Käsitekikkailun taakse piiloutuva hallitus vetoaa raskaana olevien naisten oikeuteen synnyttää. Mutta uudessa laissa ei ole tästä kysymys.
Hallitus on laajentamassa laittomasti maassa oleskelevien terveydenhuoltoa siten, että he pääsisivät myös ei-kiireellisiin hoitomuotoihin. Kyselytunnin keskustelu kääntyi jostakin syystä raskaana oleviin. Pääministeri Sanna Marin (sd.) vetosi sydäntä särkevästi naisten oikeuteen synnyttää. Mutta uusi laki ei kosketa synnyttäviä naisia. Ei Suomessa kenenkään ole tarvinnut tähänkään asti synnyttää taivasalla.
Videolla kooste kyselytunnista, jossa eduskuntakeskustelua sekä lopuksi jälkipyykki, jossa hoitoalalla toimivat kansanedustajat Kaisa Juuso, Arja Juvojen ja Minna Reijonen kommentoivat hallituksen outoa priorisointia. Youtube, 16 min 43 sek.
Mutta ministeri Krista Kiuru häikäisi koko salin vastauksillaan. Suomen Uutisten haastatteluvideolla kohdassa 03:53 ministeri Kiuru (sd.) kommentoi laittomasti maassa olevien kiireetöntä hoitoa näin:
”Kyllä niitä lapsia sattuu syntymään, ihan milloin vaan, ja, monenlaisiin perheisiin. Ja apuakin on sitten annettava, jos näin sattuu käymään. Itse en ota kantaa, mistä nämä ihmiset ja potilaat tulevat Suomeen, koska se ei kuulu hallintoalaani, minä vain hoidan näitä sairaita.”
Ja, kohdassa 10:00: ”Mut se on totta, että kun erikoissairaanhoitoon mennään, niin joku menee sinne niin kiireellä, sinne mennään kuulkaa ambulanssilla useiten, tänä päivänä. Että siinä suhteessa siellä valitettavasti, sinne erikoissairaanhoitoon, niin sinne mennään hyvin kiireellä.”
Muuten hyvä, mutta laissa on kyse kiireettömästä hoidosta. Kiuru vastasi ministeriaitiosta ihan mitä sattuu. Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen ihmetteli, onko Kiuru edes lukenut lakia, jota nyt kommentoi.
Kannattaa myös katsoa kohdasta 15:30 Hussein al-Taeen (sd.) vähintäänkin mielenkiintoinen selvitys siitä, miten perussuomalaiset houkuttelivat ja huijasivat pakolaiset tulemaan Suomeen vuonna 2015.
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arja Juvojen erikoissairaanhoito Hussein al-Taee Terveyspalvelut Kaisa Juuso Laittomat Minna Reijonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Hallitus esittää kiireetöntä hoitoa laittomasti maassa oleskeleville – Junnila: Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Perussuomalaiset tyrmää hallituksen esityksen laittomasti maassa olevien terveyspalveluista – ”Keskusta lupasi laittomasti maassa oleville jalkapannan, nyt tulikin ilmainen terveydenhuolto”

Perussuomalaiset eivät maksaisi toimeentulotukea laittomasti maassa oleskeleville – kokoomus kannatti valiokunnassa, mutta ei salissa

Kokoomus esitti ensin satojen miljoonien sosiaaliturvan leikkaamista – muutama tunti myöhemmin halusi tarjota toimeentulotukea laittomasti maassa oleville

Hallintovaliokunnan perussuomalaiset: ”Uusi houkutustekijä ihmiskaupalle”

Purra ja Rantanen äimistyneinä: Olipa kriisi mikä tahansa, hallitus haalii lisää turvapaikanhakijoita Suomeen

Terveydenhuolto kriisissä – perussuomalaiset priorisoisi julkisen rahan käyttöä: Suomalaisten rahoilla tulee järjestää suomalaisille hoitopalveluja
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää