

MIKA RINNE
Puoluesihteeri Luukkanen: Suomalaisilla huoli toimeentulosta ja hallituksen hullutuksista
Ruoka, sähkö, bensa ja eläminen ovat kallistuneet. – Vihreän siirtymän nimissä hallitus haluaa tehdä kansalaisten elämän sietämättömäksi, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen on kiertänyt ahkeraan vaalitilaisuuksissa eri puolilla Suomea.
Luukkanen vieraili perussuomalaisten Keski-Suomen piirin järjestämässä yleisötilaisuudessa Jyväskylässä lauantaina. Hän kertoi hotelli Verson aulan täyttäneille kuulijoille, mikä suomalaisia huolestuttaa.
– Voi ja leipä eli mitä jää lompakkoon tai pankkitilille verojen maksamisen ja kaupassa käymisen jälkeen, Luukkanen sanoi.
Hänen mukaansa kansa on myös huolissaan Suomen turvallisuudesta, velkaantumisesta, maahanmuutosta ja vihervasemmisto hallituksen hullutuksista.
– Samalla rahalla saa ostettua kaupasta entistä vähemmän aiempaan verrattuna. Muutos alkoi, kun hallitus alkoi nostamaan bensan hintaa. Ruoka, sähkö, bensa ja eläminen ovat kallistuneet. Vihreän siirtymän nimissä hallitus haluaa tehdä kansalaisten elämän sietämättömäksi, Luukkanen arvosteli.
Hallitus on supertuhlari
Luukkasta kuulemaan tullut Leena Vatka kertoi olevansa huolestunut maahanmuutosta.
– Ei me pystytä kaikkia elättämään, ellei tänne tulijoilla ole työpaikkaa. Muuten he tulevat meidän maksettavaksi, kun ei voi ketään pulaan jättää, Vatka totesi.
Luukkasen mielestä Sanna Marinin (sd) hallitus on harjoittanut huonoa talous- ja maahanmuuttopolitiikkaa.
– Hallitus on ollut supertuhlari. Savanneille on työnnetty miljardeja euroa kehitysavun nimissä, josta eliitti saa hyödyn. Suomessa on byrokratiaa niin paljon, että voitaisiin hallita Ranskan kokoista valtiota. Velkarahaa on otettu ja ollaan lainanantajien armoilla. Maahanmuuton nimissä Suomeen halutaan halpatyövoimaa. Maahanmuutto lisää sosiaalisia ongelmia. Perussuomalasille suomalainen tulee ensin, ja että hänet työllistetään, Luukkanen painotti.
Vaalivoittoa kohti
Luukkanen katsoo, että perussuomalaisilla on Keski-Suomessa ja muualla maassa erittäin hyvät lähtökohdat eduskuntavaaleihin.
– Meillä on hyviä ehdokkaita. Olemme todellinen vaihtoehto vanhoille puolueille. Gallupit kertovat, että olemme Keski-Suomessa ja Lapissa ykkösiä. Tampereella näyttää hyvältä ja Oulussa on tapahtunut repeämistä meidän hyväksi.
Luukkasen mukaan joka puolella Suomea on tulossa hyviä uutisia, jos ihmiset lähtevät äänestämään.
– Me haluamme tehdä muutosta ja se on tulossa eduskuntavaalien myötä. Suurin vihollinen on kotisohva, jos siihen jäädään makaamaan vaalipäivänä. Me haluamme pelastaa Suomen äänestämällä ja tehdä siitä sellaisen, jossa on hyvä elää. Perussuomalaisten vaalivoitto on leukapielet jyrisyttävä, Luukkanen ennustaa.
Eduskuntavaalien ennakkoäänestys alkaa kotimaassa 22. maaliskuuta. Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 2. huhtikuuta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuhlaaminen ilmastotoimet kurjistaminen hintojen nousu asuminen ja liikkuminen sähkö äänestäjät veronmaksajat hyvinvointi vihervasemmisto bensa Arto Luukkanen Ruoka Turvallisuus Jyväskylä Velkaantuminen perussuomalaiset hallitus kehitysapu maahanmuutto eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Muistatko, mitä vihreät uskottelivat vielä viime talvena: ”Ilmastotoimet suojaavat energian hintojen nousulta”

Hei työmatka-autoilija: Jos kaipaat vielä nykyistäkin kalliimpia työmatkoja, niin äänestä vihreitä – vihreät haluaa liikenteen kilometripohjaista verotusta

Purra: Suomessa on ilmastohallitus, jolle veronmaksajan raha on halpaa

Perussuomalaisten sinivalkoinen siirtymä muistuttaa tosiasioista: Hokema oikeudenmukaisesta siirtymästä ja ilmastopolitiikasta on valheellista – ”Rahaa tällaiseen ei ole”

Perussuomalaiset vaati tolkkua ilmastopolitiikkaan kyselytunnilla: ”Jos Suomen ilmastopolitiikka toisi kilpailuetua, mikseivät kilpailijat ota mallia Suomesta?

Demaripoliitikko yritti maalittaa hotellin – maalittikin itsensä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.