

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikosseuraamuslaitos poikkeustoimiin paikkapulan takia – valtakunnallinen organisaatio etsimään tiloja Ruotsin paisuvalle vankijoukolle
Tilanahtaus ja paikkapula Ruotsin vankiloissa pahenee kaiken aikaa. Normaalitoimet eivät enää riitä, joten paikallinen rikosseuraamuslaitos on perustanut valtakunnallisen erikoisyksikön tilojen hankkimiseksi akuuttiin tarpeeseen. Vankipaikkojen määrä on tarkoitus kaksinkertaistaa 10 vuodessa mutta ongelma on räjähtämässä käsiin jo nyt.
Ruotsin rikosseuraamuslaitos (Kriminalvården) on vuosikaudet kärsinyt tilanahtaudesta ja etenkin viime vuodesta lähtien suorasta vankipaikkojen pulasta. Kasvava jengirikollisuus ja koventuneet rangaistukset ovat keskeiset syyt ongelmaan.
Ruotsin oikeusministeri Gunnar Strömmer on kuvaillut tilannetta vankiloissa ”erittäin vaikeaksi”. Hänen mukaansa vankipaikkojen lisääminen ja uusien vankiloiden rakentaminen alkoi aivan liian myöhään.
Valtakunnallinen yksikkö tiloja etsimään
Viranomaisten ennusteiden mukaan tilanpuute on edelleen pahenemassa. Nyt ollaan jo tilanteessa, jossa lyhytaikaiseen säilytykseen tarkoitetut poliisivankiloiden tilatkin ovat vankikäytössä. Ongelma ei ratkea enää normaalitoimin, joten edessä ovat poikkeustoimet.
Rikosseuraamuslaitos perustaakin valtakunnallisen erikoisyksikön, jonka tehtävä on lyhyellä tähtäyksellä etsiä mahdollisia tiloja vankien sijoittamiseksi kärsimään rangaistustaan.
– Valtakunnallinen henkilöstö auttaa meitä keskittymään ongelmaan ja etsimään ratkaisuja tilanahtaudesta johtuviin ongelmiin. Linjaorganisaatio jatkaa entisin voimin ja resurssein paikkojen järjestämistä, toteaa johtaja Susanne Wedin rikosseuraamuslaitoksen tiedotteessa.
Viranomaisten suunnitelmien mukaan Ruotsin vankipaikkojen määrä kaksinkertaistetaan vuoteen 2033 mennessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koventuneet rangaistukset poliisivankilat paikkapula Ruotsin rikosseuraamuslaitos uusien vankiloiden rakentaminen Kriminalvården Susanne Wedin Ruotsin vankilat Gunnar Strömmer poikkeustoimet tilanahtaus poikkeustila vangit rikollisjengit Jengirikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeriön budjetti torjuu jengirikollisuutta ja lisää vankilapaikkoja

Oikeusministeri Leena Meri oikeusministeriön budjetista: Varoja kohdennetaan sisäiseen turvallisuuteen ja oikeudenhoitoon

Ruotsi kolminkertaistaa vankipaikkojen määrän – lisää tilaa myös ulkomailta

Vartijoiden mitta täyttyi ja ote työstä kirpoaa – vangit kaappaamassa vallan täpötäysissä ruotsalaisvankiloissa

Yli 60 000 henkilöllä yhteyksiä rikollisverkostoihin: ”Jäävuori voi vielä upottaa Ruotsin”

EU-maiden tietojenvaihtoa rikollisuuden torjunnassa halutaan tehostaa

Yllätysratkaisu Ruotsin vankivyöryn ratkaisemiseksi – yksityistetään Rikosseuraamuslaitos
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












