

LEHTIKUVA
Sosiaalidemokraatit menettivät vuodessa 490 000 äänestäjää – virta vie ruotsidemokraatteihin ja vasemmistopuolueeseen
Sosiaalidemokraattien vuoden kestänyt hallitustaival Ruotsissa on ollut tuhoisa puolueen kannatuksen kannalta. Kansa on äänestänyt jaloillaan ja siirtynyt ruotsidemokraattien ja vasemmistopuolueen leiriin, kertoo Ruotsin yleisradio SVT.
SVT/Novuksen mielipidetutkimuksen tulokset ovat osin dramaattisia, sillä demarit ovat menettäneet vuodessa 490 000 äänestäjää eli seitsemän prosenttiyksikköä kannatuksestaan. Kansa haluaa selkeitä vaihtoehtoja ja siitä kertonee se, että äänestäjät ovat siirtyneet paljolti toistensa vastakohtia edustaviin ruotsidemokraatteihin ja vasemmistopuolueeseen.
– Ruotsidemokraatit ovat saaneet sosiaalidemokraateilta 110 000 uutta kannattajaa ja vasemmistopuolue 150 000. Molempien menestys perustuu suurimmalta osin demareiden mahalaskuun, kertoo Novus-tutkimuslaitoksen toimitusjohtaja Torbjörn Sjöström.
Kokoomus epäonnistui oppositiossa
Muiden valtiopäiväpuolueiden kannatus on pysynyt vuoden ajan melko vakaana. Novus-tutkimuslaitoksen toimitusjohtajan mukaan on merkittävää, että kokoomus mataa suurin piirtein samoissa lukemissa kuin vuosi sitten. Siitä huolimatta, että demareiden kannatus on pudonnut. Se kertoo Sjöströmin mielestä siitä, että kokoomus on epäonnistunut nousemaan opposition johtoon.
– Kokoomus menettää edelleen äänestäjiä ruotsidemokraateille, mutta myös keskustapuolueelle. Päästäkseen taas nousuun puolueen olisi löydettävä uudet eväät houkutellakseen takaisin pettyneet kannattajansa.
SVT/Novuksen tammikuun mittauksessa sosiaalidemokraatteja kannatti 24,2, ruotsidemokraatteja 22,6, kokoomusta 18,3 ja vasemmistopuoluetta 10,4 prosenttia äänestäjistä. DN/Ipsos -mittauksessa suurin oli ruotsidemokraatit 24 prosentin kannatuksella. Demareita äänestäisi 23, kokoomusta 17 ja vasemmistopuoluetta 11 prosenttia äänestysikäisistä Ruotsin kansalaisista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit paljastivat petoksen: Irakin puolustusministeri nostaa sosiaalitukea Ruotsissa

Puolueet haluavat rajoittaa maahanmuuttoa Ruotsiin

Ruotsidemokraatit: Verorahoin maksetut palvelut on tarkoitettu vain omille kansalaisille

Pulinat pois: Ruotsidemokraatit nyt suurin puolue myös Ruotsin yleisradion mittauksessa

Uskonto ei suo erivapautta – kunnassa vieraita tervehditään kättelemällä

Jimmie Åkesson: ”Mieletöntä jaella miljardeja muiden maiden kansalaisille – hoidetaan omien asiat ensin”

Nuorten miesten valinta on ruotsidemokraatit – naiset kallistuvat vasemmalle

Ruotsidemokraatit vakiinnuttanut asemansa maan suurimpana puolueena

Ruotsalainen verkkomedia: Åkessonin ulosheitto Turkista todisti antidemokraattisen islamismin vaarallisuuden
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
















