

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vihervasemmisto vaatii Suomen kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt – perussuomalaiset laittaisi ammatillisen koulutuksen kuntoon ja suomalaiset töihin
Kestävyysvajeella viitataan julkisen talouden kääntymistä alijäämäiseksi tilanteessa, jossa työikäinen väestö ei pysty kustantamaan julkisten palvelujen kasvavaa tarvetta. Kestävyysvaje uhkaa myös Suomen kuntataloutta, ja siksi kuntiin kipeästi tarvitaan osaavia työntekijöitä. Perussuomalaisten ratkaisu osaajapulaan on kotimaisen ammatillisen koulutuksen kehittäminen ja amiksien arvonpalautus.
Seitsemän eduskuntapuolueen puheenjohtajat kokoontuvat keskiviikkona keskustelemaan ajankohtaisista kuntapolitiikan aiheista Kuntaliiton järjestämään paneeliin.
Marin huolissaan ilmapiiristä
Puoluepomoilta kysyttiin, miten kuntien osaajapula tulisi ratkaista. Perussuomalaisia lukuun ottamatta puoluejohtajilta ei irronnut juurikaan luottamusta oman kansan osaamiseen, ja etenkin vihervasemmisto ilmoitti pyrkivänsä haalimaan kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt.
Demarien puoluepomo, pääministeri Sanna Marin linjasi heti alkuun, että hänen mielestään Suomi ei selviä ilman työperäistä maahanmuuttoa, ja että jatkossa hallitus keskittyy vahvasti siihen.
– Me olemme pienentyvä väestö ja me emme tule pärjäämään, jos emme saa lisää työvoimaa ulkomailta. Peräänkuulutan myös keskustelua siitä, millainen ilmapiiri täällä on ihmisille tulla, koska kyse ei ole vain työntekijöistä vaan myös heidän perheistään, Marin lausui.
Ohisalo ottaisi kaikki Suomeen
Vihreiden Maria Ohisalo ilmoitti olevansa Marinin kanssa samaa mieltä. Ohisalo myös vihjasi, että ulkomailta Suomeen tulijoilta ei tarvitsisi edes edellyttää saatavuusharkintaa, eli sen arviointia, tarvitaanko jonkin alan työntekijöitä ulkomailta vai löytyisivätkö osaajat jo valmiiksi kotimaasta.
Ohisalon mielestä kenen tahansa pitää saada tulla Suomeen töihin.
– Valitettavasti Suomessa on asennetta, että vain tietynlaiset työntekijät kelpaavat tähän maahan. Itse ajattelen, että jokaisen, joka tänne tulee, vaikka turvapaikanhakijoiden pitää päästä tänne töihin, Ohisalo päästeli.
Ohisalo sivuuttaa maahanmuuttounelmissaan kaikki tosiasiat, kuten sen, että työperäinen maahanmuutto tulee Suomelle erittäin kalliiksi muun muassa siksi, että tulijat työllistyvät enimmäkseen matalapalkka-aloille ja käyttävät runsaasti kalliita julkisia palveluja, mutta maksavat vain vähän veroja. Suuri osa tulijoista ei edes tule palkallaan toimeen.
Ohisalo viittasi kintaalla myös ainoalle esimerkille työvoiman saatavuusharkinnan poistaneesta EU-maasta eli Ruotsista. Tulokset Ruotsissa ovat olleet huonoja. Väkeä on rekrytoitu aloille, joille on muutenkin ollut ylitarjontaa. Saatavuusharkinnan poisto on myös tuonut mukanaan lieveilmiöinä työlupien kaupittelua, harmaata taloutta ja lisää rikollisuutta.
Kotimainen koulutus kuntoon
Siinä missä vihervasemmisto väittää ratkaisevansa osaajapulan matalapalkkamaahanmuutolla, perussuomalaiset haluaa panostaa koulutukseen ja ratkaista työmarkkinoiden ongelmat kotimaisin voimin.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painotti paneelissa, että etenkin ammatillinen koulutusjärjestelmä on nyt laitettava kuntoon, jotta työntekijäpuolelle saadaan todellisia osaajia.
– Tällä hetkellä ammatillisessa koulutuksessa on eräänlainen ”villi länsi”, jossa valtio ei ohjaa oppilaitoksia riittävästi kouluttamaan oikeaa määrää opiskelijoita oikeille aloille. Kuitenkin avain ongelman ratkaisemiseen on nimenomaan ammatillisessa koulutuksessa, Purra sanoi.
Oppilaitosten ja yritysten yhteistyötä kehitettävä
Purra myös vahvistaisi oppilaitosten vuoropuhelua yritysten ja elinkeinoelämän kanssa. Matalapalkkamaahanmuutolla osaajapulaa ei voida ratkaista.
– Kyse ei ole edes asenteista vaan järjestelmästä, jossa on merkittäviä kannustinongelmia, täysin riippumatta siitä, minkä maalainen tekijä on, Purra sanoi.
Hän on aiemminkin pitänyt vahvasti esillä suomalaisen ammatillisen koulutuksen kehittämistä ja arvonpalautusta. Purra korostaa, että ammattikoulun on voitava tarjota nuorelle niin vahva ammatillinen osaaminen, että koulutuksen turvin on mahdollista siirtyä työmarkkinoille jo nuorella iällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osaajapula oppilaitokset matalapalkka-alat ammatillinen koulutus työntekijät suomalaiset tulonsiirrot halpatyövoima Maria Ohisalo Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Riikka Purra Perheenyhdistäminen Alijäämä Sanna Marin Sosiaaliturva Kestävyysvaje perussuomalaiset hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: On tullut aika alkaa karsia kuntien tehtäviä – ”Pitää alkaa miettiä, mikä on oikeasti tärkeää”

Perussuomalaiset: Toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä – kokoomukselle hiili ja turve ovat yhä ”pahoja sanoja”

Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Tilastot eivät tue osaajapula-hokemaa – ”Kysymys on mitä suurimassa määrin sumeilemattomasta maahanmuuton lisäämisestä, ei työvoimasta”

Perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta: ”Työperäinen maahanmuutto on pelkkä laastari, joka aiheuttaa uusia ongelmia”
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Laittomasti maassa oleskelevien palautusasetus eteni EU-parlamentissa – Sebastian Tynkkynen tyytyväinen, Li Andersson pettyi
Euroopan parlamentin päätös tarkoittaa sitä, että laittomasti maassa oleskelevat voidaan siirtää palautuskeskuksiin kolmansiin maihin EU:n ulkopuolelle, ja tarvittaessa ottaa säilöön, jos he ovat uhka yhteiselle turvallisuudelle. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on iloinen päätöksestä, joka edustaa selkeää tiukennusta maahanmuuttopolitiikkaan.















