

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vihervasemmisto vaatii Suomen kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt – perussuomalaiset laittaisi ammatillisen koulutuksen kuntoon ja suomalaiset töihin
Kestävyysvajeella viitataan julkisen talouden kääntymistä alijäämäiseksi tilanteessa, jossa työikäinen väestö ei pysty kustantamaan julkisten palvelujen kasvavaa tarvetta. Kestävyysvaje uhkaa myös Suomen kuntataloutta, ja siksi kuntiin kipeästi tarvitaan osaavia työntekijöitä. Perussuomalaisten ratkaisu osaajapulaan on kotimaisen ammatillisen koulutuksen kehittäminen ja amiksien arvonpalautus.
Seitsemän eduskuntapuolueen puheenjohtajat kokoontuvat keskiviikkona keskustelemaan ajankohtaisista kuntapolitiikan aiheista Kuntaliiton järjestämään paneeliin.
Marin huolissaan ilmapiiristä
Puoluepomoilta kysyttiin, miten kuntien osaajapula tulisi ratkaista. Perussuomalaisia lukuun ottamatta puoluejohtajilta ei irronnut juurikaan luottamusta oman kansan osaamiseen, ja etenkin vihervasemmisto ilmoitti pyrkivänsä haalimaan kuntiin lisää maahanmuuttajia tekemään työt.
Demarien puoluepomo, pääministeri Sanna Marin linjasi heti alkuun, että hänen mielestään Suomi ei selviä ilman työperäistä maahanmuuttoa, ja että jatkossa hallitus keskittyy vahvasti siihen.
– Me olemme pienentyvä väestö ja me emme tule pärjäämään, jos emme saa lisää työvoimaa ulkomailta. Peräänkuulutan myös keskustelua siitä, millainen ilmapiiri täällä on ihmisille tulla, koska kyse ei ole vain työntekijöistä vaan myös heidän perheistään, Marin lausui.
Ohisalo ottaisi kaikki Suomeen
Vihreiden Maria Ohisalo ilmoitti olevansa Marinin kanssa samaa mieltä. Ohisalo myös vihjasi, että ulkomailta Suomeen tulijoilta ei tarvitsisi edes edellyttää saatavuusharkintaa, eli sen arviointia, tarvitaanko jonkin alan työntekijöitä ulkomailta vai löytyisivätkö osaajat jo valmiiksi kotimaasta.
Ohisalon mielestä kenen tahansa pitää saada tulla Suomeen töihin.
– Valitettavasti Suomessa on asennetta, että vain tietynlaiset työntekijät kelpaavat tähän maahan. Itse ajattelen, että jokaisen, joka tänne tulee, vaikka turvapaikanhakijoiden pitää päästä tänne töihin, Ohisalo päästeli.
Ohisalo sivuuttaa maahanmuuttounelmissaan kaikki tosiasiat, kuten sen, että työperäinen maahanmuutto tulee Suomelle erittäin kalliiksi muun muassa siksi, että tulijat työllistyvät enimmäkseen matalapalkka-aloille ja käyttävät runsaasti kalliita julkisia palveluja, mutta maksavat vain vähän veroja. Suuri osa tulijoista ei edes tule palkallaan toimeen.
Ohisalo viittasi kintaalla myös ainoalle esimerkille työvoiman saatavuusharkinnan poistaneesta EU-maasta eli Ruotsista. Tulokset Ruotsissa ovat olleet huonoja. Väkeä on rekrytoitu aloille, joille on muutenkin ollut ylitarjontaa. Saatavuusharkinnan poisto on myös tuonut mukanaan lieveilmiöinä työlupien kaupittelua, harmaata taloutta ja lisää rikollisuutta.
Kotimainen koulutus kuntoon
Siinä missä vihervasemmisto väittää ratkaisevansa osaajapulan matalapalkkamaahanmuutolla, perussuomalaiset haluaa panostaa koulutukseen ja ratkaista työmarkkinoiden ongelmat kotimaisin voimin.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painotti paneelissa, että etenkin ammatillinen koulutusjärjestelmä on nyt laitettava kuntoon, jotta työntekijäpuolelle saadaan todellisia osaajia.
– Tällä hetkellä ammatillisessa koulutuksessa on eräänlainen ”villi länsi”, jossa valtio ei ohjaa oppilaitoksia riittävästi kouluttamaan oikeaa määrää opiskelijoita oikeille aloille. Kuitenkin avain ongelman ratkaisemiseen on nimenomaan ammatillisessa koulutuksessa, Purra sanoi.
Oppilaitosten ja yritysten yhteistyötä kehitettävä
Purra myös vahvistaisi oppilaitosten vuoropuhelua yritysten ja elinkeinoelämän kanssa. Matalapalkkamaahanmuutolla osaajapulaa ei voida ratkaista.
– Kyse ei ole edes asenteista vaan järjestelmästä, jossa on merkittäviä kannustinongelmia, täysin riippumatta siitä, minkä maalainen tekijä on, Purra sanoi.
Hän on aiemminkin pitänyt vahvasti esillä suomalaisen ammatillisen koulutuksen kehittämistä ja arvonpalautusta. Purra korostaa, että ammattikoulun on voitava tarjota nuorelle niin vahva ammatillinen osaaminen, että koulutuksen turvin on mahdollista siirtyä työmarkkinoille jo nuorella iällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- osaajapula oppilaitokset matalapalkka-alat ammatillinen koulutus työntekijät suomalaiset tulonsiirrot halpatyövoima Maria Ohisalo Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Riikka Purra Perheenyhdistäminen Alijäämä Sanna Marin Sosiaaliturva Kestävyysvaje perussuomalaiset hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: On tullut aika alkaa karsia kuntien tehtäviä – ”Pitää alkaa miettiä, mikä on oikeasti tärkeää”

Perussuomalaiset: Toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä – kokoomukselle hiili ja turve ovat yhä ”pahoja sanoja”

Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

Pitääkö ulkomaalaisen laiton oleskelu Suomessa palkita oleskeluluvalla? – Perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Ratkaisu ei ole tehdä laittomasta laillista vaan edistää lakien noudattamista”

Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Tilastot eivät tue osaajapula-hokemaa – ”Kysymys on mitä suurimassa määrin sumeilemattomasta maahanmuuton lisäämisestä, ei työvoimasta”

Perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta: ”Työperäinen maahanmuutto on pelkkä laastari, joka aiheuttaa uusia ongelmia”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.