

Woke-ilmiön suvaitsemattomuus räjähti suomalasiten olohuoneisiin Renaz Ebrahimin (vasemmalla) ja Esko Valtaojan cancel-kulttuuria käsitelleessä kohukeskustelussa Ylen Sannikka-ohjelmassa. / Yle
Woketus ja cancel-kulttuuri uhkaavat tuhota komedian, varoittaa joukko julkkiksia – mukana myös Elon Musk
Vuosi 2021 tullaan muistamaan aikana, jolloin höyrypäinen woke-liike ja cancel-kulttuuri joutuivat vastatuuleen sekä viihdemaailmassa että poliittisessa keskustelussa. Loppuvuoteen mennessä kasvava joukko maailman tähtiä yksi toisensa jälkeen astui julkisuuteen ja jakoi huolensa poliittisesti suvaitsemattomasta asenneilmapiiristä. Viime viikkoina viihdemaailman tähdet ovat varoitelleet herännäisyyden ja cancel-kulttuurin olevan uhka perinteiselle viihteelle. Tuoreessa haastattelussaan myös maailman rikkain mies Elon Musk varoitteli, että herännäisyys pyrkii kieltämään kaiken hauskan.
Vuoden 2021 aikana maailman rikkaimmaksi mieheksi noussut Elon Musk osallistui joulun alla satiirimedia Babylon Been haastatteluun. Hän sanoi, että herännäisyys (wokeness) on sairaus, joka pyrkii tappamaan viihteen.
”Woke-liike yksinkertaisesti haluaa tehdä komediasta laitonta, mikä ei ole siisti juttu”, Musk sanoi.
Hän jatkoi: ”Tarkoitan, siis Chappelle, mitä v*ttua? Yrittävät hiljentää Chappellen? Come on, se on hullua. Eli haluammeko huumorista vapaan yhteiskunnan ja lähinnä tuomitsemista ja vihaa?”
Amerikkalaiskoomikko Dave Chappelle joutui lokakuussa keskelle kohua kritisoituaan woke-liikettä Netflix-spesiaalijaksossaan. Hän sanoi sukupuolen olevan fakta, ja että seksuaalivähemmistöaktivistit ovat ”liian herkkiä”. Netflixin sisältöpäällikkö Ted Sarandos riensi pahoittelemaan ja myönsi ”mokanneensa”. Chappelle kertoi, että tämän myötä useat tuotantoyhtiöt, studiot ja filmifestivaalit kieltäytyivät esittämästä hänen ohjelmaansa.
Kasvava joukko maailman luokan julkkistähtiä on hiljattain kritisoinut herännäistä cancel-kulttuuria. Heidän joukossaan ovat mm. Aaron Rodgers, Bill Burr, Charles Barkley, Chris Pratt, Joe Rogan ja Ricky Gervais.
Elon Musk on vielä vaikutusvaltaisempi. ”Maailman rikkaimpana ihmisenä ja 278 miljardin dollarin omaisuudella hänellä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin”, kirjoittaa Daily Caller -lehti. Nyt hän käyttää vaikutusvaltaansa ja näkyvyyttään muistuttaakseen ihmisiä yksinkertaisesta asiasta: ei ole mitään väärää nauraa, vitsailla, nauttia viihteestä saati muistuttaa siitä, että vihainen herännäisväki tulisi sivuuttaa kaikin tavoin.
Daily Caller -lehti tylyttää, että woke- ja cancel-kulttuurin tukijat ovat katkeraa ja saamatonta väkeä, jolta puuttuu usein omat saavutukset: ”Sen sijaan, että he yrittäisivät luoda jotain mielenkiintoista ja auttaa ihmisiä menestymään, he mielummin vetävät muita alas omalle tasolleen. Ei ole enää epäselvää, mistä on kyse.”
Saman suuntaisia äänenpainoja on kuultu viime aikoina enemmänkin. Brittiläinen pitkän linjan näyttelijä, kirjailija ja koomikko Maureen Lipman kertoi tuoreeltaan BBC:n haastattelussa, että cancel-kulttuuri uhkaa koko länsimaista komediaa. Hänen mukaansa koomikot ovat jatkuvasti huolissaan, että joku loukkaantuisi, ja että ohjelmia peruttaisiin.
”On kyse siitä, saammeko enää olla hauskoja”, hän sanoi. ”Kaikki ne asiat, joita on sensuroitu korrektiuden vuoksi ovat, pelkään pahoin, kaikkea sellaista, joka saa ihmiset nauramaan.”
Huoli ei ole tuulesta temmattu. Tuoreen YouGov-tutkimuksen mukaan yli puolet briteistä on lopettanut ilmaisemasta poliittisia ja yhteiskunnallisia näkemyksiään seurausten pelossa.
Myös Dynastia-sarjassa näytellyt Joan Collins kommentoi tuoreeltaan cancel-kulttuurin ”tylsyyttä” ja ”traagisuutta”:
”Mielestäni on traagista, että ihmisiä voidaan sensuroida sen takia, että heillä on vallitsevasta muodista poikkeavia ajatuksia. Se tukahduttaa debattia ja estää mielenkiintoisia keskusteluja syntymästä.”
Monty Pythonista tunnettu näyttelijä John Cleese kuohutti maailmanlaajuista yleisöä aiemmin marraskuussa saman suuntaisilla kommenteilla: cancel-kulttuuri tekee elämästä ”tylsää.”
Cleese oli twiitannut: ”Mies menee baariin. Baarimikko kysyy: ”oletko rasisti?” Mies vastaa: ”en missään nimessä. Inhoan rasismia kaikessa muodossaan. Baarimikko vastaa: ”Olen sataprosenttisesti samaa mieltä”. Cleese lisäsi: ”Ei hauskaa, mutta ei millään tavalla ongelmallistakaan. (Ja lupaan, etten puolusta rasismia)”
Cleesen irvailu turvalliselle vastuuhuumorille sai kiukkuisia vastareaktioita.
Ilmiö on paljon viihdemaailmaakin laajempi ja juurtunut jo syvälle yhteiskunnan instituutioihin. Woke- ja cancel-kulttuuri ovat herättäneet kiivasta poliittista keskustelua loppuvuoden aikana niin maailmalla kuin Suomessakin.
Suomen uutiset on raportoinut ilmiöstä useissa artikkeleissaan. Lokakuussa globalistisen Economist-lehden numeron pääteemana oli huoli nykyisestä herännäisestä asenneilmapiiristä. Samoihin aikoihin Ranskan hallitus ilmoitti ryhtyvänsä tietoisesti kamppailemaan woke-kulttuuria vastaan puolustaakseen tasavaltalaisia, länsimaisen valistuksen ihanteita. Herännäisyys nähdään myös uhkana länsimaiselle elämänmuodolle ja geopoliittiselle turvallisuudelle. Aiemmin loppukesästä Ayaan Hirsi Ali varoitti, että islamistit tavoittelevat länsimaissa valtaa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa.
Suomessa syksyn puhutuimpia tapauksia olivat mm. Afrikan tähti -kohu sekä Renaz Ebrahimin ja Esko Valtaojan cancel-kulttuuria käsitellyt kohukeskustelu Ylen Sannikka-ohjelmassa. Myös Björn Wahlroos kritisoi woke-liikettä ja Suomen oikeusjärjestelmään levinnyttä mielipidekontrollia, jota harjoitetaan mm. kiihotuspykälän avulla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ei ole todellista: Yle-toimittaja raivostuu silmittömästi Esko Valtaojalle N-sanan käytöstä – sama toimittaja tanssii Pasilan tornissa ja hoilaa itse N-sanoja

Rasmus ry:n hyllytetty toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahti: ”En puhuisi enää canceloinnista vaan ideologisesta puhdistuksesta”

EU:ta syytettiin joulun ”cancelloinnista” – komissaari joutui vetämään wokelluksensa takaisin

Pelastusarmeija sortui wokettamaan – joulupadat tyhjillään USA:ssa

Joulun perinteinen Aku Ankka woketuksen uhrina: Disney pahoitteli piirretystä paistavaa ihmisten ja kulttuurien kaltoinkohtelua

Identiteettipolitiikka mennyt överiksi – jopa Obama säikähti?

Suur-Lontoon poliisin naisjohtaja eroaa naisviha- ja rasismikohun takia

Venäjän uhkaus: Avaruudesta romahtaa 500 tonnia rautaa USA:n tai Euroopan päälle – maailman rikkain mies ilmoitti yhdellä sanalla ja kuvalla estävänsä suurtuhon

Marinin hallitus ja Helsingin kaupunki yhteistyössä maailman nuoria johtajia liehittelevän hämärän eliittiverkoston kanssa
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.












