

Woke-ilmiön suvaitsemattomuus räjähti suomalasiten olohuoneisiin Renaz Ebrahimin (vasemmalla) ja Esko Valtaojan cancel-kulttuuria käsitelleessä kohukeskustelussa Ylen Sannikka-ohjelmassa. / Yle
Woketus ja cancel-kulttuuri uhkaavat tuhota komedian, varoittaa joukko julkkiksia – mukana myös Elon Musk
Vuosi 2021 tullaan muistamaan aikana, jolloin höyrypäinen woke-liike ja cancel-kulttuuri joutuivat vastatuuleen sekä viihdemaailmassa että poliittisessa keskustelussa. Loppuvuoteen mennessä kasvava joukko maailman tähtiä yksi toisensa jälkeen astui julkisuuteen ja jakoi huolensa poliittisesti suvaitsemattomasta asenneilmapiiristä. Viime viikkoina viihdemaailman tähdet ovat varoitelleet herännäisyyden ja cancel-kulttuurin olevan uhka perinteiselle viihteelle. Tuoreessa haastattelussaan myös maailman rikkain mies Elon Musk varoitteli, että herännäisyys pyrkii kieltämään kaiken hauskan.
Vuoden 2021 aikana maailman rikkaimmaksi mieheksi noussut Elon Musk osallistui joulun alla satiirimedia Babylon Been haastatteluun. Hän sanoi, että herännäisyys (wokeness) on sairaus, joka pyrkii tappamaan viihteen.
”Woke-liike yksinkertaisesti haluaa tehdä komediasta laitonta, mikä ei ole siisti juttu”, Musk sanoi.
Hän jatkoi: ”Tarkoitan, siis Chappelle, mitä v*ttua? Yrittävät hiljentää Chappellen? Come on, se on hullua. Eli haluammeko huumorista vapaan yhteiskunnan ja lähinnä tuomitsemista ja vihaa?”
Amerikkalaiskoomikko Dave Chappelle joutui lokakuussa keskelle kohua kritisoituaan woke-liikettä Netflix-spesiaalijaksossaan. Hän sanoi sukupuolen olevan fakta, ja että seksuaalivähemmistöaktivistit ovat ”liian herkkiä”. Netflixin sisältöpäällikkö Ted Sarandos riensi pahoittelemaan ja myönsi ”mokanneensa”. Chappelle kertoi, että tämän myötä useat tuotantoyhtiöt, studiot ja filmifestivaalit kieltäytyivät esittämästä hänen ohjelmaansa.
Kasvava joukko maailman luokan julkkistähtiä on hiljattain kritisoinut herännäistä cancel-kulttuuria. Heidän joukossaan ovat mm. Aaron Rodgers, Bill Burr, Charles Barkley, Chris Pratt, Joe Rogan ja Ricky Gervais.
Elon Musk on vielä vaikutusvaltaisempi. ”Maailman rikkaimpana ihmisenä ja 278 miljardin dollarin omaisuudella hänellä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin”, kirjoittaa Daily Caller -lehti. Nyt hän käyttää vaikutusvaltaansa ja näkyvyyttään muistuttaakseen ihmisiä yksinkertaisesta asiasta: ei ole mitään väärää nauraa, vitsailla, nauttia viihteestä saati muistuttaa siitä, että vihainen herännäisväki tulisi sivuuttaa kaikin tavoin.
Daily Caller -lehti tylyttää, että woke- ja cancel-kulttuurin tukijat ovat katkeraa ja saamatonta väkeä, jolta puuttuu usein omat saavutukset: ”Sen sijaan, että he yrittäisivät luoda jotain mielenkiintoista ja auttaa ihmisiä menestymään, he mielummin vetävät muita alas omalle tasolleen. Ei ole enää epäselvää, mistä on kyse.”
Saman suuntaisia äänenpainoja on kuultu viime aikoina enemmänkin. Brittiläinen pitkän linjan näyttelijä, kirjailija ja koomikko Maureen Lipman kertoi tuoreeltaan BBC:n haastattelussa, että cancel-kulttuuri uhkaa koko länsimaista komediaa. Hänen mukaansa koomikot ovat jatkuvasti huolissaan, että joku loukkaantuisi, ja että ohjelmia peruttaisiin.
”On kyse siitä, saammeko enää olla hauskoja”, hän sanoi. ”Kaikki ne asiat, joita on sensuroitu korrektiuden vuoksi ovat, pelkään pahoin, kaikkea sellaista, joka saa ihmiset nauramaan.”
Huoli ei ole tuulesta temmattu. Tuoreen YouGov-tutkimuksen mukaan yli puolet briteistä on lopettanut ilmaisemasta poliittisia ja yhteiskunnallisia näkemyksiään seurausten pelossa.
Myös Dynastia-sarjassa näytellyt Joan Collins kommentoi tuoreeltaan cancel-kulttuurin ”tylsyyttä” ja ”traagisuutta”:
”Mielestäni on traagista, että ihmisiä voidaan sensuroida sen takia, että heillä on vallitsevasta muodista poikkeavia ajatuksia. Se tukahduttaa debattia ja estää mielenkiintoisia keskusteluja syntymästä.”
Monty Pythonista tunnettu näyttelijä John Cleese kuohutti maailmanlaajuista yleisöä aiemmin marraskuussa saman suuntaisilla kommenteilla: cancel-kulttuuri tekee elämästä ”tylsää.”
Cleese oli twiitannut: ”Mies menee baariin. Baarimikko kysyy: ”oletko rasisti?” Mies vastaa: ”en missään nimessä. Inhoan rasismia kaikessa muodossaan. Baarimikko vastaa: ”Olen sataprosenttisesti samaa mieltä”. Cleese lisäsi: ”Ei hauskaa, mutta ei millään tavalla ongelmallistakaan. (Ja lupaan, etten puolusta rasismia)”
Cleesen irvailu turvalliselle vastuuhuumorille sai kiukkuisia vastareaktioita.
Ilmiö on paljon viihdemaailmaakin laajempi ja juurtunut jo syvälle yhteiskunnan instituutioihin. Woke- ja cancel-kulttuuri ovat herättäneet kiivasta poliittista keskustelua loppuvuoden aikana niin maailmalla kuin Suomessakin.
Suomen uutiset on raportoinut ilmiöstä useissa artikkeleissaan. Lokakuussa globalistisen Economist-lehden numeron pääteemana oli huoli nykyisestä herännäisestä asenneilmapiiristä. Samoihin aikoihin Ranskan hallitus ilmoitti ryhtyvänsä tietoisesti kamppailemaan woke-kulttuuria vastaan puolustaakseen tasavaltalaisia, länsimaisen valistuksen ihanteita. Herännäisyys nähdään myös uhkana länsimaiselle elämänmuodolle ja geopoliittiselle turvallisuudelle. Aiemmin loppukesästä Ayaan Hirsi Ali varoitti, että islamistit tavoittelevat länsimaissa valtaa hyödyntämällä sinisilmäistä woke-vasemmistoa.
Suomessa syksyn puhutuimpia tapauksia olivat mm. Afrikan tähti -kohu sekä Renaz Ebrahimin ja Esko Valtaojan cancel-kulttuuria käsitellyt kohukeskustelu Ylen Sannikka-ohjelmassa. Myös Björn Wahlroos kritisoi woke-liikettä ja Suomen oikeusjärjestelmään levinnyttä mielipidekontrollia, jota harjoitetaan mm. kiihotuspykälän avulla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ei ole todellista: Yle-toimittaja raivostuu silmittömästi Esko Valtaojalle N-sanan käytöstä – sama toimittaja tanssii Pasilan tornissa ja hoilaa itse N-sanoja

Rasmus ry:n hyllytetty toiminnanjohtaja Ossi Mäntylahti: ”En puhuisi enää canceloinnista vaan ideologisesta puhdistuksesta”

EU:ta syytettiin joulun ”cancelloinnista” – komissaari joutui vetämään wokelluksensa takaisin

Pelastusarmeija sortui wokettamaan – joulupadat tyhjillään USA:ssa

Joulun perinteinen Aku Ankka woketuksen uhrina: Disney pahoitteli piirretystä paistavaa ihmisten ja kulttuurien kaltoinkohtelua

Identiteettipolitiikka mennyt överiksi – jopa Obama säikähti?

Suur-Lontoon poliisin naisjohtaja eroaa naisviha- ja rasismikohun takia

Venäjän uhkaus: Avaruudesta romahtaa 500 tonnia rautaa USA:n tai Euroopan päälle – maailman rikkain mies ilmoitti yhdellä sanalla ja kuvalla estävänsä suurtuhon

Marinin hallitus ja Helsingin kaupunki yhteistyössä maailman nuoria johtajia liehittelevän hämärän eliittiverkoston kanssa
Viikon suosituimmat

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.














