

LEHTIKUVA
Kokoomus ei halua keventää polttoaineen verotusta – perussuomalaiset pitävät korkeita pumppuhintoja kurittamisena
Oppositiopuolueiden talouspolitiikassa on eroja. Siinä missä perussuomalaiset pyrkii laajalla veronkevennysohjelmalla siihen, että kaikissa tuloluokissa ostovoima olisi vahvempi, kokoomukselle sopii hyvin, että suomalaisia rahastetaan jatkossakin bensapumpulla. Kokoomus myös edelleen hinkuu halpatyövoimaa EU:n ulkopuolelta.
Perussuomalaiset esitteli eilen vaihtoehtobudjettinsa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kertoi tänään Ylen Politiikkaradiossa, että vaihtoehtobudjetin voi nähdä muutaman isomman osan kokonaisuutena.
– Säästöjä on haettu maahanmuutosta, EU-tulonsiirroista ja ilmastopolitiikasta. Asumiseen ja autoiluun esitetään veronkevennyksiä. Lisäksi meillä on lisäresursointeja moneen paikkaan.
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin yksi keskeisimpiä esityksiä on autoilun korkeaan hintaan puuttuminen. Hallitus korotti polttoaineveroa viime vuonna, ja nyt perussuomalaiset esittää polttoaineverojen keventämistä 254 miljoonalla.
– Hallituksen tulisi ottaa vastuu siitä, että ihmisillä on varaa autoilla. Korkea bensan hinta on kuripolitiikkaa, joka tuntuu etenkin maaseudulla, jossa kuitenkin kaikkien on liikuttava: käytävä töissä ja vietävä lapsia harrastuksiin, Tavio sanoi.
Kokoomus antaisi bensalla rahastamisen jatkua
Tavion seurana politiikkaradiossa oli myös kokoomuksen kansanedustaja Kai Mykkänen.
Kokoomus esittelee omassa vaihtoehtobudjetissaan veronalennuksia, jotka kohdistuisivat palkka- ja eläketulojen verotukseen.
Toisin kuin perussuomalaiset kokoomus ei kuitenkaan ole valmis keventämään polttoaineen verotusta siitäkään huolimatta, että korkeat pumppuhinnat heikentävät tehokkaasti työnteon kannustimia. Kallis bensa on samalla lisärasite kuljetusyrityksille, ja bensalasku siirtyykin tuotteiden kuten ruuan kuluttajahintoihin.
Kokoomuksen Mykkänen myönsi, että autoilevat työmatkalaiset ovat tällä hetkellä ahdingossa kalliin bensan ja vuoksi.
Tavio ei kuitenkaan saanut Mykkäseltä tukea polttoaineveron keventämiselle. Toisin sanoen, kokoomuksella ei ole mitään sitä vastaan, että suomalaiset köyhtyvät jatkossakin bensapumpulla ja että korkea polttoaineen hinta näkyy ja tuntuu tuotteiden kauppahinnoissa.
Mykkänen selitteli, että kun palkasta jää enemmän käteen, ostovoiman voi käyttää kalliin polttoaineen ostamiseen.
Kristillisdemokraatit PS:n linjoilla
Sen sijaan kristillisdemokraattien Sari Essayah oli Tavion linjoilla. Essayah huomautti, että korkea polttoainehinta tarkoittaa kuljetusalalla kymmenien miljoonien lisämenoja, jotka sitten heijastuvat kuluttajahintoihin.
Essayah löysi yhteisen linjan perussuomalaisten kanssa myös lämmityspolttoaineiden veronkevennyksien suhteen. Essayahin mukaan hallituksen korotukset energian hintaan on peruttava.
Perussuomalaiset esittää vaihtoehtobudjetissaan veroalea lämmityspolttoaineille, joiden verotusta perussuomalaisten mallissa kevennetään 100 miljoonalla.
Tavio huomautti, että moni pienituloinen maksaa jo lähtökohtaisesti korkeaa hintaa öljylämmittämisestä.
– Öljylämmitys on kallista, eikä pienituloisilla ole taloissaan maalämpöjärjestelmiä tai muita moderneja ratkaisuja, vaan monissa taloissa on vanhat öljykattilat, joita myös pitää huoltaa. Monissa rintamamiestaloissa asuu pienituloisia eläkeläisiä, joten on mielestäni törkeää, että SDP hallituksessa palelluttaa näiden talojen asukkaita.
Erityisasiantuntijoilla ei vaikeuksia työllistyä Suomeen
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa puretaan auki myyttiä, jonka mukaan korkeasti koulutettujen ja kovapalkkaisten osaajien, kuten koodaajien, pääsy Suomen työmarkkinoille olisi jotenkin erityisen vaikeaa.
Tavio totesi, että erityisasiantuntijoiden saapuminen Suomen työmarkkinoille ei ole nykyisellään ongelma, sillä erityisasiantuntijoiden ensimmäisten työlupien mediaanikäsittelyaika on tällä hetkellä vain noin 10 päivää.
– Erityisasiantuntijoiden oleskeluluvissa siis ei enää juuri ole ruuhkia. Herää kuitenkin kysymys, mikä on se kolmansista maista saapuvien työvoimareservi, jota eräät elinkeinoelämän toimijat yrittävät pakottaa tänne, Tavio sanoi.
Perussuomalaisten tavoite on saada kireät toimeentulovaatimukset työperäiselle maahanmuutolle.
– Suomeen töihin tulevan henkilön on tultava toimeen ja pystyttävä elättämään itsensä omalla työllään, eikä niin, että hän tulee tänne elämään sosiaaliturvan varassa, Tavio sanoi.
Kokoomus sen sijaan tunnetusti kannattaa halpatyövoiman maahantuontia. Mykkänen perusteli puolueensa kantaa sillä, että maahanmuuttajia työskentelee kuljetusalalla, ravintoloissa ja liikenteessä.
Kokoomuskansanedustaja jopa väitti, että työperäinen maahanmuutto tulevaisuudessa takaisi eläkkeiden maksun ja vanhuspalvelut Suomessa.
– Eihän täällä pääkaupunkiseudulla liikkuisi tavarat eikä ihmiset, eikä ravintoloissa olisi työntekijöitä ilman työperäisiä maahanmuuttajia, Mykkänen lohkaisi.
PS leikkaisi satoja miljoonia maahanmuutosta
Maahanmuuttopolitiikan järkevöittäminen on perussuomalaisille iso teema, ja se näkyy myös vaihtoehtobudjetissa. Perussuomalaiset esimerkiksi leikkaisi vastaanotto- ja kotouttamiskuluista 300 miljoonaa sekä kehitysavusta 520 miljoonaa.
Useiden tutkimusten mukaan niin humanitaarinen kuin työperäinenkin maahanmuutto on Suomelle erittäin kallista. Tämä johtuu siitä, että Suomeen ei juuri tule koulutettuja osaajia.
– Työperäinen maahanmuutto on myös ongelma, jos se tapahtuu niin, että tänne töihin tulevat eivät työllisty kunnollisella palkalla, vaan tällöin pyritään vain laskemaan eri alojen palkkatasoa.
EU:n ulkopuolelta halpatyövoimaa kaipaavalle Mykkäselle Tavio huomautti, että suomalaisilla työnantajilla on jo nyt käytössään koko EU-alueen työvoimapooli.
– Meillä on jo EU:ssa vapaa työvoiman liikkuvuus, joten työperäisestä maahanmuutosta on pyritty tekemään suurempaa ratkaisua Suomen kestävyysongelmiin kuin mitä se oikeasti on, Tavio sanoi.
Haittamaahanmuutosta miljardien lasku
Tavio korosti, että perussuomalaiset pyrkii vaihtoehtobudjetissaan hakemaan säästöjä nimenomaan pitkäaikaisista menoeristä, kuten ei-työperäisestä maahanmuutosta ja ilmastotoimista.
– Taloutta ei pitäisi katsoa vain vuosi kerrallaan eteenpäin, vaan olisi hyvä olla olemassa suunnitelmat 10 tai jopa 20 vuoden päähän. Hyviin tuloksiin voidaan päästä, kun tehdään pidempiä suunnitelmia.
Tavio muistutti, että ei-työperäisestä eli sosiaaliturvaperusteisesta maahanmuutosta kertyy vuositasolla miljardikulut. Tavio vertasi kalliiksi käyvää maahanmuuttoa Suomen rajojen sisällä toteutettavaan kehitysapuun, jossa ei kuitenkaan huomioida oheisseurauksia ja haittoja suomalaiselle yhteiskunnalle.
– Nyt kun hallitus tuplasi pakolaiskiintiön, niin samalla hallitus otti veronmaksajille lisää maksettavaa jopa 750 miljoonaa euroa, vaikka tästä ei puhuta missään.
Tavio esitti uudelleen maahanmuuttopolitiikan järkevöittämistä, ja vertasi Suomea Australiaan ja Kanadaan.
– Mekin voisimme ottaa tänne Suomeen vain sitä porukkaa, jonka tiedämme työllistyvän ja hyödyttävän yhteiskuntaa. Se olisi kaikkien etu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veronalennukset polttoaineiden verotus lämmityskustannukset asuminen ja liikkuminen autoilijat veronmaksajat pakolaiskiintiöt valtion talous halpatyövoima Vaihtoehtobudjetti Työperäinen maahanmuutto Kai Mykkänen Ville Tavio leikkaukset perussuomalaiset SDP hallitus työllisyys Kokoomus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koskenkylä: ”Hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna, PS:n vaihtoehtobudjetissa hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi – ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen”

Suomessa on nyt EU-alueen kolmanneksi kallein bensa – Tavio: ”Autoilijoilta kerätään rahaa, joka menee kehitysapuna Afrikkaan”

Perussuomalaiset esittää sähkön ja polttoaineiden veron alentamista neljänneksellä: Keskivertoperheelle lähes 500 euroa enemmän käteen vuodessa – hallituksen vaihtoehdosta tulossa 1 200 euron lisälasku

PS haluaa vahvistaa kansan ostovoimaa keventämällä veroja ja leikkaamalla turhasta – Ranne: ”Valtion tehtävä on palvella suomalaisia, siihen ei kuulu minkäänlainen maailmanparantaminen”

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti asettaa kansallisen edun etusijalle – Tavio: ”Perussuomalaisille moraaliposeerausta tärkeämpää on tavallisen ihmisen pärjääminen”

Valtion kustannuspommin purku vie monta vuotta – Ranne: ”Ei ole populismia vaan fakta kertoa, että humanitäärinen maahanmuutto maksaa paljon”

Koskela: Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti kääntää kurssin kohti parempaa – ”Puutumme sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota”

Mäenpää: Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on megaluokan vitsi

Punavihreä utopia etenee Helsingissä, vaikka sähköauto on ympäristön kannalta parempi vaihtoehto kuin ratikka
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.
Uusimmat

Antikainen: Ministeri Valtonen asemoi itsensä väärään seuraan

Perussuomalaisilta eriävä mielipide Palestiina-julkilausumassa

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää