

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallituksen valmiuslakiesitys ei torju hybridiuhkia, vaan takaa maahantulijoille majoituksen ja kuljetukset
Hallitus esitteli torstaina esityksensä valmiuslain uudistuksesta, jolla on tarkoitus varautua aiempaa tehokkaammin hybridiuhkiin, kuten toisen valtion masinoimaan laajamittaiseen turvapaikanhakijoiden maahantuloon. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä hallituksen esitystä tehokkaana keinona hybridiuhkien torjumiseksi – pikemminkin päinvastoin.
Muun muassa Valko-Venäjä on käyttänyt siirtolaisasetta painostuskeinona EU-maita vastaan tuomalla tuhansia irakilaisia siirtolaisia EU:n ulkorajoille vuonna 2021.
Esitys ei kuitenkaan sisällä pykäliä, jotka mahdollistavat turvapaikkahakemusten käsittelyn keskeyttämisen kriisitilanteessa, vaan oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) kertoi niiden vaativan syvällisempää oikeudellista arviointia.
Hampaaton esitys
– Hallitus tuo eduskunnalle puolivalmiin ja täysin hampaattoman esityksen, joka ei millään tavalla pyri estämään siirtolaisaseen käyttöä. Sen sijaan, että laajamittaiseen maahantuloon puututtaisiin heti rajalla, hallitus kaavailee yksityisessä omistuksessa olevien majoitustilojen haltuunottoa Maahanmuuttoviraston tarpeisiin, jotta siirtolaisille saadaan katto pään päälle, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
– Suomella on valvottavanaan yli 1 300 kilometriä EU:n ulkorajaa ja rajan takana vihamielinen roistovaltio, joka uhkailee länsimaita jopa ydinaseilla viikosta toiseen. Kriisitilanteessa raja on voitava sulkea ja turvapaikkahakemusten käsittely keskeyttää välittömästi, sillä Venäjä ei kaihda halpamaisiakaan painostuskeinoja.
Käännytyksen sijaan hotellimajoitus ja ilmaiset kuljetukset
Hallituksen esityksessä ihmetystä on herättänyt etenkin uusi luku, jonka pykälät säätävät kuljetuspalvelujen tarjoajien velvollisuudesta suorittaa kuljetuksia ja yli 30 henkilön majoittamiseen soveltuvien huoneistojen ja kiinteistöjen omistajien velvollisuudesta luovuttaa rakennuksia tai huoneistoja Maahanmuuttoviraston käyttöön.
– Itäsuomalaisena kansanedustajana itärajan turvallisuus on ollut minulle aina erityisen tärkeä asia. Itärajan valvontaa tulisi tehostaa välittömästi, mutta hallitus keskittyy puuhastelemaan siirtolaisten majoittamisen parissa sen sijaan, että maahantuloa pyrittäisiin torjumaan.
– Käännytyksen sijaan hallitus haluaa tarjota siirtolaisille hotellimajoitusta ja ilmaiset kuljetukset! Tämä on täysin käsittämätöntä maamme edun vastaista toimintaa. Olen vastikään jättänyt toimenpidealoitteen turvapaikkajärjestelmän uudistuksesta, jolla pyritään torjumaan siirtolaisaseen käyttöä vihamielisen valtion toimesta, Antikainen kertoo.
Katso myös PS-kansanedustajien haastattelu:
Haastattelussa Mari Rantanen, Jussi Halla-aho ja Tom Packalén. Youtube, 14 min 29 sek.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- majoitusvelvollisuus valmiuslain uudistus Siirtolaisase kuljetuspalvelut hybridiuhat laajamittainen maahantulo valmiuslaki EU:n ulkorajat painostus Valko-Venäjä itäraja Anna-Maja Henriksson EU-maat kriisitilanteet turvapaikkajärjestelmä siirtolaiset irakilaiset toimenpidealoite turvapaikkahakemukset Maahanmuuttovirasto Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaati vaikuttavia rajaturvallisuuslakeja – hallitus ei suostu keskeyttämään turvapaikanhakuoikeutta edes Venäjän hybridivaikuttamisen estämiseksi

Hallitus ei Suomea pakolaisaseelta suojele – puhetta pulppuaa, tekoja ei tule (video)

Immonen: Päättäjillä on vastuu huolehtia arjen turvallisuudesta

Rantanen vaatii hallitusta varautumaan laajamittaiseen maahantuloon – hallitus keskittyy lisäämään laukunkantajia rajoille

Hallitus ei Suomea suojele, kun pakolaisase pauhaa – haastattelussa Halla-aho, Rantanen ja Packalen

Europarlamentaarikko Huhtasaari: EU:n ulkoraja-alueiden kehittämiseen tulee suunnata riittävästi varoja

Antikainen ja Immonen: Venäjän hybridivaikuttaminen noussut uudeksi uhaksi – hallituksen on tehtävä välittömästi päätös raja-aidan rakentamisesta itärajalle

Jos Venäjä jälleen vyöryttää turvapaikanhakijoiden massoja rajalle, siihen ei auta Nato-jäsenyyskään – Purra: ”Toivon todella, että hallitus saa aikaiseksi tilanteen korjaavaa lainsäädäntöä”

Hallintovaliokunta yksimielinen – Purra: Kansainvälisen suojelun hakemista on kyettävä rajoittamaan
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.














